YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 milyon MYO’lu için harekete geçildi
2 milyon MYO’lu için harekete geçildi
2 milyon MYO’lu için harekete geçildi
07 Mayıs 2008 / 18:25 Güncelleme: 07 Mayıs 2008 / 00:00


Haber: Zehra BEKAR


2 milyon MYO’ lunun 1976’dan beri beklediği; kadro,ünvan,yetki ve askerlik indirmi ile ilgili kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Teklifi, Teknikerler Derneği (TEKDER) hazırladı.


Geçmişten günümüze MYO mezunlarının sorunları dile getirilip dursa da uygulama sözde kalır. “Değişmeyen makus kaderlerini” olumlu yöne çekmek isteyen Tekder kanun taslağı hazırladı. Taslak, Afyonkarahisar milletvekili Prof. Dr. Abdulkadir Akcan ve MHP li milletvekilleri tarafından kanun teklifine dönüştürülerek 21.01.2008 tarihinde TBMM’ne, sunuldu.


Kanun teklifinin içeriği hakkında bilgiler veren TEKDER yöneticileri, “Bu kanun teklifi ülkemizin 515 MYO’nda 2006 kayıtlarına göre mezun 1.226.063, okuyan 441.074 öğrencinin yaşamını değiştirecektir. Çünkü bu zamana kadar yaklaşık 2 milyon MYO’luyu gerek iş hayatında gerek okurken gerekse askerlik yaşamında lise mezunundan ayıran bir kanun yoktu.” Dedi.


‘BU MADDELER MYO’LARDA MİLAT’


TBMM’ne sunulan kanun teklifinde şu maddeler yer alıyor:


· Askerlik görevinin 9 ay olması,


· MYO’nu bitirenlerin kadro, ünvan ve yetki almaları,


· MYO’lu ara eleman alımını teşvik için, personelin % 50 si MYO’lu ise işverenin sigorta muafiyeti tanıması,


· MYO’larda okuyan öğrencilerin okula başladıkları gün sigortalı olmaları,


· Kaliteyi düşüren sınavsız geçiş sisteminin değiştirilerek yeniden sınav ve kontenjan konulması.


Bütün maddelerdeki amacın, yaklaşık 2 milyon MYO’lunun üniversite diploması ile askerlik ve iş yaşamında lise mezunlarıyla aynı statü ve yetkide sayılmaması olduğunu bildiren TEKDER yöneticileri, bu konuyla ilgili şimdilik tek beklentilerinin bu kanun teklifinin kabul edilmesi olduğunu belirtiyor.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler