YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2 günde 21 başvuru
Artuklu Üniversitesi'nde Kürtçe bölüme 2 günde 21 başvuru
2 günde 21 başvuru
15 Eylül 2010 / 17:22 Güncelleme: 15 Eylül 2010 / 17:22

Mardin Artuklu Üniversitesi, 2009 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla verilen izinden sonra Kürtçe Bölümünde Yüksek Lisans düzeyinde öğrenci alımlarına başladı.
 

Üniversitede Kürtçe eğitim için imkân verilen tarihi kararın ardından Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı, Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalı ile Arap Dili ve Kültürü Anabilim Dalı bölümleri açıldı.
   

Akademisyen sorununu çözdükten sonra Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı için bu yıl ilk kez alınacak 20 yüksek lisans öğrencisi için başvurular başladı. 13- 24 Eylül tarihleri arasında başvuruların alınacağını söyleyen Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Kadri Yıldırım, Kürtçe için yüksek bir başvuru olduğunu ve ilk iki günde 21 kişinin başvurduğunu ifade etti.
 

20 YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİSİ ALINACAK

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölümü öğretim görevinden Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı Bölümü Başkanlığına getirilen Prof. Dr. Kadri Yıldırım, bu yıl ilk kez Kürtçe'nin Kurmançı ve Zazaca lehçelerinde 20 yüksek lisans öğrencisinin alınacağını söyledi.

Kürt dili için Akademisyen sorunun giderildiğini altını çizen Prof. Dr. Yıldırım, "Eylül ayında yüksek lisans için alınacak öğrencilerin herhangi bir 4 yıllık bir fakülteden mezun olması ve diploma notunun en az 60 olması gerekiyor. Bunun yanı sıra YÖK'ün koyduğu 55 sözel taban puanı olan herkes müracaat edebilecek. İlk iki günde 21 kişi başvurdu. 24 Eylül'e kadar 500'ün üzerinde bir başvuru bekliyoruz. Kayıt işlemlerinin ardında üniversiteye alınacak öğrencilerin Kürtçe eğitimi için ders başı yapacağız. Süryani ve Arap bölümleri için ise gelecek yıl öğrenci almayı planlıyoruz." dedi.
 

Yüksek lisans düzeyinde öğrenci alımlarının Şubat döneminde de devam edeceğini anlatan Yıldırım, bu bölümlerden mezun olacak öğrencilerin başka üniversitelerde açılabilecek Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinde ihtiyaç duyulan alanlarda rahatlıkla iş imkanı bulabileceklerini sözlerine ekledi.
 

Üniversitede Kürtçe ve Arapça'nın da seçmeli ders olarak eğitim verilmesi için senato kararını çıkardıklarını hatırlatan Yıldırım, bu yıl üniversitelerine kayıt yaptıran bin'e yakın öğrenciye de seçmeli ders olarak hangi ders de eğitim almak istediklerini sorduklarını kaydetti. CHA
 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler