YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 ülkeye Türk okulu damgası
15 ülkeye Türk okulu damgası
14 Kasım 2017 09:25
Milli Eğitim Bakanlığı yurt dışında kurduğu Türk okullarıyla, Kafkasya’dan Balkanlara, Avrupa’dan Ortadoğu'ya kadar tam 15 ülkede 67 Türk okulda hizmet veriyor.

Milli Eğitim Bakanlığının 15 ülkede kurduğu 67 Türk okulunda, 11 bin 268 öğrenciye 741 öğretmen hocalık yapıyor.

EN FAZLA ARABİSTAN’DA

Bakanlığın en fazla okulu Suudi Arabistan’da bulunuyor. Bu ülkede eğitim ve öğretim veren Türk okulu sayısı 34’ü bulmuş durumda. Suudi Arabistan’ı 6 okul ile Kırgızistan takip ediyor. Türkmenistan ve Azerbaycan’da ise 4’e okulu bulunuyor.

TÜRKÇE VE TÜRK KÜLTÜRÜ DERSLERİ VERİLİYOR

Gürcistan’da 3, Katar, İran, Danimarka ve Özbekistan’da 2’şer okul ile bölge halkına hizmet veren bakanlığın, Kuveyt, Tacikistan, Belçika, Avusturya, Moldova ve Romanya’da ise birer Türk okulu bulunuyor. Bu okullarda eğitim Türk öğretmenler aracılığı ile veriliyor. Ayrıca Bahreyn, Lübnan, Kazakistan, KKTC, Gürcistan’da 205 öğretmen Türkçe ve Türk kültürü derslerine giriyor. 2016-2017 eğitim öğretim yılında Katar Türk İlkokul ve Ortaokulu, Batum Türk İlkokul ve Ortaokulu ile Suudi Arabistan Tebuk’da Uluslararası Türk İlkokulu ve Ortaokulu, İmam Hatip Ortaokulu, Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi eğitim faaliyetine başlamıştı.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler