YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 milyon öğrenci, dün karnelerini aldı
15 milyon öğrenci, dün karnelerini aldı
15 milyon öğrenci, dün karnelerini aldı
14 Haziran 2008 / 08:13 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


İlköğretim ve liselerde okuyan 15 milyon öğrenci, dün karnelerini alarak 3 ay sürecek yaz tatiline başladı. 650 bin öğretmen ise sınavlar tamamlandıktan sonra temmuzdan itibaren tatile başlayabilecek. Yaz tatilini, ilk ve ortaöğretim öğrencileri OKS ve ÖSS sonuçlarını bekleyerek geçirecek.


Batmanlı kız, bakanın hediye ettiği bisikleti, babası şehit olan arkadaşına verdi


Öğrenciler dün okullarında karne heyecanı yaşarken Kastamonu'da herkesi duygulandıran bir fedakârlık tablosu yaşandı. Saime İnal Savi Anadolu Lisesi 3. sınıfında okuyan Batmanlı Suat Gümüş, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'nun, okul birincisi olduğu için verdiği bisikleti, babası şehit düşen arkadaşına hediye etti. 10 çocuklu fakir bir ailenin çocuğu olan ve iş- adamlarının desteğiyle okuyan Suat Gümüş, hiç bisikleti olmadığını, fakat arkadaşına bisikleti hediye ederek acısını hafifletmek istediğini söyledi. Şehit çocuğu Merve Seyitoğlu'na bisikleti bir törenle hediye eden Batmanlı öğrenci, öğretmen ve arkadaşlarını duygulandırdı.


Suat Gümüş'e İl Milli Eğitim Şübe Müdürü Mehmet Tekin tarafından onur belgesi verilirken, öğretmenleri de başarılı öğrenciye ay-yıldız şeklinde bir takı hediye etti. Suat Gümüş, "Hediye edilen bisikleti ben de lise 2. sınıfta okuyan şehit çocuğu Merve Seyitoğlu'na hediye ettim. Ben işadamlarının verdiği bursla okuduğum için paylaşmanın önemini biliyorum. Bu yolla arkadaşımın acısına ortak olmak istedim." dedi. Hediyeyi alan ve duygulandığı gözlenen Merve Seyitoğlu arkadaşına teşekkür etti. Saime İnal Savi Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Kaykanacıoğlu, öğrencileri Suat Gümüş'ün örnek davranışının kendilerini onurlandırdığını söyledi. Son günlerde 'Gönül Köprüsü' projesi için yoğun çaba harcadıklarını ifade eden İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Tekin de, "Güneydoğu ve Doğu'daki 100 binlerce öğrencimizi Batı'daki illerimize getirmek için uğraşıyoruz. Gönül Köprüsü oluşturmak için tüm imkanlarımızı kullanıyoruz. Görüyorum ki bu gönül köprüsünü bizden önce sizler kurmuşsunuz." diye konuştu.


Karne sevincini çalıştıkları tarlada yaşadılar


Şanlıurfa'da okulların kapanış gününde birçok öğrenciye karneleri, aileleriyle birlikte çalıştıkları tarlada verildi. Okula gelen birçok öğrenci ise karnelerini aldıktan sonra ailelerinin bulunduğu tarlalara koştu. Okullarda eğitim sezonunun son zili tatil için çaldı. Öğrenciler 180 günlük yorucu bir eğitim sezonunun ardından karnelerine kavuştu. Okulöncesi eğitimdeki yaklaşık 702 bin, ilköğretim okullarındaki 10,8 milyon ile liselerdeki 3,2 milyon öğrenci, yeni eğitim-öğretim yılının başlayacağı 8 Eylül'e kadar tatil yapacak. Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl farklı bir uygulamaya da giderek takdir ve teşekkür belgesi alan öğrencilere yaz tatilinde okuyacakları birer kitap hediye etti. Karnesinin yanına takdir ve teşekkür belgesini de ekleyen öğrencilerin mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Kırık notu bulunarak bir üst sınıfa geçen öğrenciler tatile mutlu ve huzurlu girdi. Ancak zayıfı olan öğrenciler için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Kırık notu bulunan öğrencilerin hüznü yüzlerine yansıdı. Bazı öğrencilerin ağladıkları görüldü. İlköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 650 bin civarındaki öğretmen ise sınavlar tamamlandıktan sonra temmuzdan itibaren tatile başlayabilecek. Lise son sınıftaki öğrenciler ise 15 Haziran Pazar günü yapılacak Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS), üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar da 22 Haziran 2008'de yapılacak Yabancı Dil Sınavı'na girecek. Şanlıurfa'da eğitim-öğretim döneminin son gününü öğrencilerin büyük bir bölümü tarlada çalışarak geçirdi. Sabah saatlerinden itibaren okul bahçesinde toplanan öğrencilere karnelerini dağıtan Horoz Köyü İlköğretim Okulu Öğretmeni İbrahim Ünver, okula gelemeyen öğrencilerin karnelerini vermek üzere bir kenara ayırdı. Karne dağıtım töreninden sonra ayırdığı karneleri alan Ünver, tarlaları dolaşmaya başladı.


Öğrencilerini tek tek bulan öğretmen, karneleri dağıttı. Karnesini tarlada alanlardan biri de 5. sınıf öğrencisi ve okul birincisi olan Fatma Eles'ti. Karnesi 'pekiyi'lerle dolu öğrenci, okul birincisi olduğunu öğretmeninden öğrendi. Hem çalışıp hem okumak zorunda olduğunu anlatan Fatma, "İş olunca tarlaya gidiyoruz. Hep okula gitmek isteriz ama böyle bir imkanımız yok." diye konuştu. Fatma, büyüyünce doktor olmak istediğini söyledi. Bazı öğrenciler de okuldan karnesini aldıktan sonra soluğu tarlada çalışan ailesinin yanında aldı. Karneyle birlikte aldıkları takdir ve teşekkür belgelerini gösteren çocuklara babaları harçlık verdi. Murat Gezer, Şanlıurfa


'Leğendeki mahsun çocuk' çok mutlu


'Leğendeki mahsun çocuk' olarak tanınan Mahsun Şengül ve Ömer Dur isimli doğuştan engelli 2 çocuk dün karne sevinci yaşadı. Erzurum'un Tekman ilçesine bağlı Yerköy köyünde babannesinin leğen içerisinde okula götürdüğü Mahsun Şengül ile doğuştan bacakları ve bir kolu bulunmayan diğer kolu ise sakat olan Ömer Dur, karne heyecanı yaşadı. Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu İlköğretim Okulu öğrencisi olan Mahsun ile Ömer, okul bahçesinde düzenlenen karne töreninde, karne ve onur belgelerini öğretmenlerinin elinden aldı. Bir üst sınıfa geçmenin mutluluğunu yaşayan Mahsun ve Ömer, birbirlerine sarılarak tebrik etti. Orhan Yıldırım, Erzurum


Minik kalbi, heyecana dayanamadı


Bursa'da, 8. sınıf öğrencisi engelli bir çocuk, karnesini almak için gittiği okulda kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, merkez Yıldırım ilçesi Zafer Mahallesi Zafer İlköğretim Okulu'nda 8/B sınıfında eğitim gören Celal Taşdemir (15), karnesini almak için sabah saatlerinde okuluna gitti. Taşdemir, okula gireceği sırada kalp krizi geçirerek giriş kapısına kafasını çarparak yere yığıldı. Okula gelen ambulansla Yüksek İhtisas Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Taşdemir, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayın ardından hastaneye akın eden Taşdemir'in arkadaşları gözyaşlarına boğuldu. Konuşma güçlüğü çeken Taşdemir'in bu yıl ameliyat olacağı öğrenildi. Öğrencinin 52 gün önce de annesini kalp krizi nedeniyle kaybettiği öğrenildi. Adem Elitok, Bursa, Cihan


Öğretmen, karne gününde kaza kurbanı


Mersin'de, öğrencilerinin karne törenine katılmak için motosikletiyle okula giden öğretmen, trafik kazasında hayatını kaybetti. Yakup K. yönetimindeki Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne ait asfalt taşıyan kamyon, Okan Merzeci Bulvarı'nda Namık Kemal İlköğretim Okulu görsel sanatlar öğretmeni Halil Karakuş'un (28) kullandığı motosikletle çarpıştı. Karakuş olay yerinde hayatını kaybetti. Kamyon şoförü Yakup K. gözaltına alındı. Okulun 300 metre ilerisinde meydana gelen kazayı duyan Karakuş'un mesai arkadaşları ve öğrencileri kaza yerine akın etti. Ellerindeki karnelerle öğretmenlerinin yanına koşan öğrenciler ölüm haberi üzerine hıçkırıklara boğuldu.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler