YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
139 formülüyle 13'e bölün
Adıyaman'da matematik öğretmeni ile öğrencisi matematikte 13'e bölünebilme kurallarında yeni bir çığır açtı.
139 formülüyle 13'e bölün
04 Ocak 2010 / 17:20 Güncelleme: 04 Ocak 2010 / 17:21

Adıyaman Bilgi Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Abuzer Kaygusuz ile 11 Fen Bölümü Öğrencisi Arife Varol matematik hesaplarında yeni bir dönemi araladı. Matematikte 7 ve 11'e bölünebilme kurallarının yanı sıra 13'e bölünebilme kurallarında yeni bir yöntem geliştirildi. Matematik Öğretmeni Abuzer Kaygusuz ile öğrencisi Arife Varol'un yaklaşık bir yıllık çalışmalarının sonunda 139 formülüyle, 13'e bölünebilme yöntemi geliştirildi. 


 

Matematik alanında 13'e bölünebilme konusunda 5-6 tane yöntemin olduğunu fakat, yeni bulunan bu yöntemin en pratik ve uygulanabilir olduğu belirtiliyor. Yeni yöntem ile TÜBİTAK'ın yarışmalarına katılacaklar. Profesörler ve matematik otoriteleri tarafından başarılı bir çalışma olarak değerlendirilen yeni yöntem, öğrencilerin zaman kazandıracak.

 Matematik Öğretmeni Abuzer Kaygusuz, bulunan yöntemin bu güne kadar bulunan en pratik yöntem olduğunu belirterek, " Bizim yaptığımız çalışma 11 ve 7 ile bölünebilmenin kombinasyonu şeklinde olması gerektiğine inanıyorduk. Buradan yola çıkarak 139'un 13'e bölünebilmeyi sağladığını tespit ettik. Çalışmalar sonucunda bu sonuca ulaştık. Daha önceden 5-6 tane bu tür çalışmalar yapılıyor. Yaptığımız inceleme ışığında bizim bulduğumuz yöntemin daha kısa ve kullanışlı olduğu, otoriteler tarafından kabul gördü" dedi. 
 

Öğrenci Arife Varol bir yıldan beri bu çalışma üzerinde olduklarını kaydederek, "Gecen yıldan beri hocamızla çalışıyorduk. Öğrenciye zaman kazandır. Bir soru üzerinde 2 dakika ayırmamız gerekirken 5 dakika niye ayıralım ki? Bu yöntem öğrencilere büyük zaman kazandırır. Bu yöntemi bulduğumuz için çok mutluyum" dedi.

komik
 // enes
ya bu projeyle ilgili her yerde bir şeyler çıkıyor halbuki projenin hiç bir numarası yok niye bu kadar şişiriyorsunuz...
07 Ocak 2010 17:49
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler