YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
10 bin öğretmen atanacak
Milli Eğitim Bakanı Avcı, Şubat 2016'da atanacak öğretmen sayısının 10 binin üzerinde olacağını kaydetti.
10 bin öğretmen atanacak
07 Ekim 2015 / 19:09 Güncelleme: 07 Ekim 2015 / 19:13

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, FATİH Projesi'nde şu ana kadar 800 milyon lira, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) için de 2 milyon lira harcandığını açıkladı.

"Şubat 2016'da atanacak öğretmen sayısı 10 binin üzerinde"

Avcı, 2 gün sonra, okullarda başlayan takviye kursları için 5. sınıftan 12. sınıfa kadar hazırlık testlerini yayınlamaya başlayacaklarını dile getirerek. "Her kurs modülünde bu bağlamda 2 bin 500 test yayınlayacağız. Takviye kurslarımızdaki öğretmen ve öğrencilerimiz bu testlerden yararlanabilecek" diye konuştu.

Bakan Avcı, toplantının ardından katıldığı bir televizyon programında da Şubat 2016'da atanacak öğretmen sayısının 10 binin üzerinde olacağını bildirdi.

Bakan Avcı, EBA'nın tanıtım toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine, son zamanlarda belli medya organlarında FATİH Projesi'ne ilişkin çok yanıltıcı ve dezenformasyon niteliğinde haberler ve yorumlar yayımlandığını belirten Bakan Avcı, "Bunun nedenleri arasında yardımcı ders kitapları soygununa, FATİH Projesi üzerinden son vermiş olmamız" dedi.

EBA'da ortaokul ve liselere ilişkin bütün kazanımları destekleyecek nitelikte yardımcı eğitim materyallerinin etkileşimli olarak bulunduğuna işaret eden Avcı, hiçbir öğretmenin öğrencilere "yardımcı ders kitabı alın" yönünde dayatmada bulunmaması, bunun için para toplatılmaması yönünde genelge gönderdiklerini bildirdi.

Yardımcı ders kitaplarının büyük kısmının, bandrolsüz olarak vergiden de kaçırılan korsan yayınlar olduğuna işaret eden Avcı, bunlarla ilgili yasal takiplerin de yapıldığını ancak öğretmenlerin bu işe alet edilmesine engel olmak için tebliğ hazırladıklarını söyledi.

EBA'da bütün öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz şekilde 24 saat hizmet verecek nitelikte yardımcı ders materyallerinin bulunduğunun altını çizen Avcı, "Yardımcı ders kitaba ihtiyaç olduğu efsanesi çökmüştür" ifadesini kullandı.

"EBA'nın sunduğu bu hizmetler, dershaneye olan ihtiyacı da ortadan kaldırıyor, dershaneye ihtiyaç kalmamıştır" diye konuşan Avcı, hiçbir dershanenin öğrenciye günün herhangi bir saatinde, bir ders verme özelliğinin bulunmadığını vurguladı.

Bakan Avcı, "Ancak EBA'da videolarla, testlerle ve sunumlarla 24 saat bedava eğitim hizmeti veriliyor. Onun için dershaneye ihtiyaç kalmıyor. Ayrıca, para vererek alınan yardımcı ders kitabına da ihtiyaç kalmamıştır. Hiçbir dershanenin veremeyeceği genişlikte, zenginlikte eğitime takviye imkanı veriyor. Bir de okullarda açtığımız yüz yüze verilen ücretsiz takviye kurslarımız var. Kurslarımızda da etkileşimli tahta, dolayısıyla EBA da kullanılabilir hale geldi " diye konuştu.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler