YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1 milyon 851 bin aday ter dökecek
Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) bu yıl 1 milyon 851 bin aday ter dökecek.
1 milyon 851 bin aday ter dökecek
23 Mart 2013 / 12:50 Güncelleme: 23 Mart 2013 / 12:52

Bu yıl 1 milyon 851 bin adayın ter dökeceği YGS, yarın saat 10.00'da başlayacak ve 160 dakika sürecek. YGS'de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adayların bir yükseköğretim programını tercih etme ve Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) girme hakları olmayacak.

Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar, sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS'ye girmeye hak kazanabilecek.

Adayların, yanlarında 2013-YGS Giriş ve Kimlik Belgesi ile nüfus cüzdanı veya pasaport bulundurmaları zorunlu olacak.

Üzerinde fotoğraf ve TC kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanları kabul edilmeyecek. Adaylara sınav sırasında gerekli olan kalem, silgi, kalemtıraş, şekerleme ve peçeteyle sınavın yapıldığı her salona bir duvar saati ÖSYM tarafından verilecek. Sınav başladıktan sonra adayların ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk etmeleri, sınav sırasında konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri, salondaki görevlilere soru sormaları, birbirlerine kalem, silgi gibi şeyler alıp vermeleri, sınav düzenini bozacak davranışlarda bulunmaları da yasak olacak. Bu yasaklara uymadığı belirlenen adayların sınavları iptal edilecek. Sınav salonları kamerayla kayıt altına alınacak.

Adaylar, YGS sonuçlarını TC kimlik numaraları ve şifreleriyle "http://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden öğrenebilecek.

 

İHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler