YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zorunlu askerlikte yeni karar
AİHM, askerlik yapmak istemeyenlere tazminat hakkı için yeni düzenleme yaptı.
Zorunlu askerlikte yeni karar
26 Eylül 2011 / 15:53 Güncelleme: 26 Eylül 2011 / 15:53

AİHM daha önce 'angarya yasağı' kapsamında değerlendirip ülkelerin inisiyatifine bıraktığı vicdani ret hakkını özgürlükler arasına aldı, ülkelerden de bu alanda yeni düzenleme istedi.

AİHM, söz konusu kararında, bugüne kadar Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) "angarya yasağı" ile ilgili 4. maddesi kapsamında değerlendirdiği ve ülkelerin inisiyatifine bıraktığı "vicdani ret" hakkını, AİHS'nin "din ve vicdan özgürlüğü" ile ilgili 9. maddesi kapsamında değerlendirdi. Karara göre, halen vicdani retçileri ağır biçimde cezalandıranTürkiyezorunlu askerlik yapmak istemeyenler için alternatif hizmet yolları üretmezse seri AİHM mahkûmiyetleri ile karşı karşıya kalacak. Avrupa Konseyi de Türkiye için yaptırım uygulama noktasına gelecek.

ARALIK AYINA KADAR SÜRE

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi ise Türkiye'den Aralık ayına kadar bu konuda gerekli değişiklikleri yapmasını istedi.

Türkiye, vicdani retçi Osman Murat Ülke'nin askerlik yapmayı reddettiği için sürekli olarak cezalandırılması nedeniyle AİHM tarafından tazminata mahkûm edilmişti. Bianet'te yer alan habere göre, cezaevine girmemek için halen kaçmak zorunda kalan Ülke'nin mağduriyetinin giderilmesini isteyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Türkiye'nin benzeri ihlalleri önlemek için yasal önlem almasını ve komitenin Aralık toplantısından önce, olası düzenlemeleri kabul takvimi ile birlikte bildirmesini istedi.

KARAR BAĞLAYICI

Eski AİHM Yargıcı veCHPmilletvekili Rıza Türmen de kararın tüm üye ülkeler için bağlayıcı olduğunu belirterek, ülkelerin, askerliğe alternatif hizmet yolları üretmesi gerektiğini, bunların ağır olup olmamasına ise AİHM tarafından müdahale edilmediğini kaydetti. (Milliyet)

VATAN HAİNLERİ
 // KARARCI
Bu ülkede bir tek vatan hainleri askerlik yapmak istemez, yani suan terör örgütüne destek veren ve sempati duyanlardır askere gitmek istemeyen.

yazık bu ülkeyi yönetenlere...
avurapanın aldığı her kararı uyguluyoruz.
artık zincirleri kırmanın zamanı geldi geçti. bu ülkeyle oyun oynanmayacağını bütün cihana duyurmaları lazım....
26 Eylül 2011 16:12
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler