YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zirveden memnun ayrılan Putin oldu
Zirveden memnun ayrılan Putin oldu
Zirveden memnun ayrılan Putin oldu
05 Nisan 2008 / 08:27 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Romanya'daki NATO Zirvesi'nde, Afganistan'daki sorunlar için 'kapsamlı bir çözüm' üretilmesi üzerinde duruldu. Askerî tedbirler, yeniden yapılanma ve ekonomik kalkınmayı içeren yeni yaklaşım, Ankara'nın seslendirdiği "problem, yalnızca askerî tedbirlerle çözülemez" fikrinin de benimsenmesi anlamına geliyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önceki gün BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon ve Afganistan lideri Hamid Karzai'nin de hazır bulunduğu toplantıda, Türkiye'nin çabalarını aktardı. Afganistan ile tarihî dostluğa vurgu yapan Gül, "Bu ülkedeki mevcudiyetimiz yalnızca güvenlikle sınırlı değil." mesajı verdi. Afgan kızlarının okula dönmelerine imkân tanıyan çalışmalara dikkat çeken Cumhurbaşkanı, TİKA'nın tarım, meslek kazandırma ve okul inşası gibi faaliyetlerini hatırlattı. Türk işadamlarının Afganistan'da inşa ettiği 'Afgan-Türk Kız Lisesi', İngiltere Dışişleri Bakanı'nın geçtiğimiz yıl Ankara'ya yaptığı ziyarette de gündeme gelmişti.


NATO liderlerine, Afgan-Türk Kız Lisesi'ni örnek gösterdi


NATO zirvesinde, Afganistan'daki sorunun çözümünde "kapsamlı bir yaklaşım" sergilemesi benimsendi. Yetkililerin, "tipik bir zirve ötesinde anlam taşıyor" vurgusunu yaptığı yaklaşımın üç ayağı var: Askerî tedbirler, yeniden yapılanma ve ekonomik kalkınma çabaları ile iyi yönetişim çabaları. Yeni yaklaşım, Ankara'nın başından beri seslendirdiği ve uyguladığı "sorun, yalnızca askerî tedbirlerle çözülemez" fikrinin Afganistan'da güç bulunduran NATO üyesi olan ve olmayan ülkeler tarafından da paylaşılması anlamına geliyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önceki gün yapılan ve BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon ile Afganistan lideri Hamid Karzai'nin de hazır bulunduğu toplantıda, Türkiye'nin çabalarını aktardı. Türkiye'nin Afganistan ile tarihî dostluğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı, "Türkiye'nin bu ülkede mevcudiyetinin yalnızca güvenlikle sınırlı olmadığını" aktardı. Cumhurbaşkanı, "Afgan kızlarının okula dönmelerine imkân tanıyan" çalışmalara; TİKA'nın tarım, meslek kazandırma, okul inşası gibi alanlardaki faaliyetlerine ve Vardak'taki İl İmar Timi'nin varlığına dikkat çekti. Afganistan'da, Türk müteşebbisler tarafından yaptırılan bir "Afgan-Türk Kız Lisesi" bulunuyor. Söz konusu okul, eski İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett'in, 2007'de Ankara'da Abdullah Gül ile yaptığı görüşmede de gündeme gelmişti. Beckett, o tarihlerde dışişleri bakanı olan Gül'e, kız okulunun varlığı karşısında şaşkınlığını gizleyemeyerek, "Türkiye'nin Afganistan'da bu kadar önemli rol oynadığını bilmiyordum. AB'nin bunları bilmesi lazım. Lütfen bunu herkesle paylaşın." demişti.


Cumhurbaşkanı'ndan Rusya'ya AKKA uyarısı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, NATO-Rusya Konsey toplantısına katıldı. Cumhurbaşkanı, burada yaptığı kısa konuşmada Türkiye-Rusya ilişkilerini değerlendirdi. Ankara, AKKA adıyla bilinen, Avrupa çapında asker ve silah miktarının sınırlandırılmasını öngören anlaşmadan Rusya'nın çekileceği yönünde 2007 yılı sonuna doğru yapılan açıklamaya ilişkin görüşlerini ilk kez en üst düzeyde dile getirme fırsatı buldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "AKKA, Avrupa güvenliği ve istikrarının köşe taşı olma vasfını sürdürüyor." ifadesini kullandı. Moskova'nın anlaşmayı askıya alma kararı, Rusya'nın NATO'ya bilgi vermeden birliklerini istediği şekilde konuşlandırmakta özgür olacağı anlamına geliyor. Abdullah Gül, ayrıca, Türkiye'nin NATO-Rusya Konseyi'nden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler