YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zırhlı araçlar Dera'ya girdi
Zırhlı araçlar Dera'ya girdi
25 Nisan 2011 08:58
Suriye'de Devlet Başkanı Esad karşıtı eylemler devam ederken Dera kentine zırhlı araçların girdiği, silah seslerinin duyulduğu bildirildi. Hafta sonu çıkan olaylarda çok sayıda kişi de gözaltına alındı.

Suriye'nin birçok kentinde hafta sonu çıkan olaylarla birlikte rejim karşıtları da gözaltına alınıyor.

Görgü tanıkları ve muhalefet, özellikle başkent Şam, Humus, Dera, Lazkiye, Haseke, Deyreszor ve Halep'te çok sayıda kişinin güvenlik güçlerince gözaltına alındığını belirttiler.

Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, olağanüstü halin kalkmasına rağmen cuma günü çok sayıda kişinin keyfi gözaltına alındığını bildirerek, gösterilerde işlenen cinayetler konusunda bağımsız bir soruşturulma yapılması çağrısında bulundu.

Merkezi İspanya'nın Sevilla kentinde bulunan "İnsan" adlı Suriyeli insan hakları kuruluşu da cumadan bu yana Suriye'de 221 kişinin kaybolduğunu iddia etti.

15 Mart Devrim Şehitleri Kurulu da kendi derlediği listeye göre, ülkede cuma ve cumartesi rejim karşıtı gösterilerin bastırılmasında 120 kişinin öldüğünü bildirdi.

Suriye'deki her kesimden 102 aydın ve gazetecinin imzasıyla yayımlanan bildiride de Suriye makamlarının baskıcı uygulaması kınandı ve resmi medyada çalışan gazetecilere istifa çağrısı yapıldı.

Ayrıca görgü tanıkları, başkent yakınındaki "sıcak noktalara" giden karayollarının gece ulaşıma kapatıldığını ve kimlik kontrolü yapıldığını belirtiyorlar.

İnsan Hakları Gözlem Örgütü de "ABD ve AB'den protestocuları öldürmek için güce başvuran ve cuma günkü kıyımdan sonra gözaltındaki yüzlerce kişiye işkence yapan Suriyeli sorumlulara yaptırım uygulanmasını" istedi.

Wall Street Journal gazetesine göre, Amerikan hükümeti Suriye Devlet Başkanına yakın üst düzey yetkililere yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor.

ZIRHLI ARAÇLAR DERA KENTİNE GİRDİ

Suriye'nin güneyindeki Dera kentine bu sabah zırhlı araçlar desteğinde güvenlik güçlerinin girdiği ve kentten silah seslerinin gelmeye devam ettiği bildirildi.

Eylemciler, telefonla yaptıkları açıklamada, tank ve zırhlı araç desteğindeki yüzlerce güvenlik gücünün kente girdiğini, her yöne ateş açtığını ve kendilerini koruyan zırhlıların arkasından ilerlediğini belirtti.

Suriye rejimine muhalif hareketin doğduğu ve şimdiye dek çok sayıda kişinin öldüğü kentin sakinleri, Dera'da elektriklerin kesik olduğunu ve telefonla iletişimin pek mümkün olmadığını kaydetti.

Dera'da dünkü olaylarda ölenlerin cenazelerinin toprağa verildiği törenlere binlerce kişi katıldı. Cenaze töreninden sonraki gösteriye güvenlik güçlerinin müdahale etmediği belirtildi. Eylemde, göstericiler Suriye bayrakları ve ''anayasanın 8. maddesinin kaldırılmasıyla'' ilgili mesajların yer aldığı pankartlar taşıdı. Yas dolayısıyla esnafın dükkanlarını açmadığı görüldü.

Bu arada, ülkenin kuzeybatısındaki Lazkiye yakınlarında bulunan Cebleh'deki olaylara güvenlik güçlerinin müdahalesinde 4 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Kentte, Devlet Başkanı Beşşar Esad'a muhalif militanların son günlerde arka arkaya gözaltına alınmaya başlandığı kaydedildi.

AFP'ye göre, bu son ölümlerle birlikte, ayaklanma hareketinin başladığı 15 Mart'tan bu yana 352 kişi hayatını kaybetti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler