YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zika virüsünde korkutan rakam: 33 ülkede alarm!
Zika virüsünde korkutan rakam: 33 ülkede alarm!
08 Şubat 2016 17:52
Zika virüsüyle ilgili bir rapor yayınlayan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 33 ülkenin Ocak 2014 ile 5 Şubat 2016 tarihleri arasında Zika virüsü salgınını bildirdiği, altı ülkede de virüsün görüldüğü yönünde dolaylı veriler bulunduğunu kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), hızlı yayılması ve tedavi edici ilacının henüz bulunmaması nedeniyle, küresel sağlık alarmı vermesine yol açan Zika virüsünün, cinsel ilişki yoluyla bulaştığının anlaşılmasının ardından, tükürük ve idrarda da aktif Zika virüsü bulunduğu ortaya çıktı.

33 ülkeye yayıldı

Virüsün öpüşme yoluyla bulaşma olasılığının olduğunu belirten uzmanlar, vücut sıvılarında aktif halde bulunan Zika virüsünün, bu yolla bulaşıp bulaşmadığının henüz kesin olarak belirlenemediğini, ancak tükürük ve idrarda aktif olarak bulunan virüsün yeni bir alarma yol açtığını belirtti.

Zika virüsüyle ilgili bir rapor yayınlayan WHO, 33 ülkenin Ocak 2014 ile 5 Şubat 2016 tarihleri arasında Zika virüsü salgınını bildirdiği, altı ülkede de virüsün görüldüğü yönünde dolaylı veriler bulunduğunu kaydetti. WHO, bahsi geçen 33 ülkeden Brezilya, Kolombiya, El Salvador, Surinam ve Venezuela’da kas güçsüzlüğü ile felçlerle kendini gösteren ‘Guillain-Barre’ sendromu vakalarında da artışa dikkat çekti. Kolombiya hükümeti Zika virüsü bulaşan üç kişinin ‘Guillain-Barre’ sendromu sebebiyle öldüğünü açıklamıştı.

Karnavalda sivri önlemi

Rio karnavalı hazırlıkları sürerken yetkililer ‘öpüşmeyin’ uyarısı yapıyor. karnaval aktılımcıları ise cibinlikte sivri sineklere karşı önlem almaya çalışıyor.

‘Virüs Türkler’e vızıltı gelir’

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik  Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) Genel Sekreteri Prof. Dr. Oğuz Karabay,  Türkiye’de Zika virüsü riski bulunmadığını belirterek “Aedes cinsi sivrisinekler için çok daha yüksek sıcaklık ve kurak bir ortam lazım. Bizde ise culex dediğimiz bir başka sivrisinek yaygın. Dolayısıyla Türk toplumu için bu enfeksiyon, bir önem teşkil etmiyor” dedi. Aynı zamanda Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon  Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı olan Karabay, şu  değerlendirmeyi yaptı, “Ne bir aktif tedavisi ne de aşısı var. Sivrisinek kovucu elektrikli  cihazlar, yine sivrisinek uzaklaştıran kimyasal maddeler var. Bunlardan  faydalanılabilir. Sivrisinek ısırmasını engellemek çok zor. Grip, nasıl birkaç  gün istirahatten sonra düzeliyorsa bu da birkaç gün istirahatten sonra zaten  kendiliğinden düzeliyor ancak hamile kadının karnındaki çocuk hariç. O, ömür boyu  malformasyonla (anomali) beraber yaşayacak. Daha önceden bu virüs yine vardı. 1950’lerde bile bildirilmiş ama böyle bir malformasyona neden olmuyordu. Güney  Amerika ülkelerinden başka Avrupa kıtasında 4 vaka var. Dördünün de özelliği, kısa süre önce Güney Amerika ülkelerine seyahat etmeleri. Bütün bu bilgiler, bizi rahatlatıyor.”

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler