YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zerdari: CIA ve ISI, Taliban'ı artık yönetemiyor
Pakistan Devlet Başkanı Zerdari'den Taliban itirafı
Zerdari: CIA ve ISI, Taliban'ı artık yönetemiyor
13 Mayıs 2009 / 11:24 Güncelleme: 13 Mayıs 2009 / 00:00

Zerdari Taliban’ı kendi ülkesinin istihbarat teşkilatı ISI ile birlikte CIA’nın kurduğu belirterek “bugün iki taraf da bu örgütü yönetemiyor” dedi...


Pakistan devlet Başkanı Asif Ali Zerdari Taliban'la ilgili şok edeci açıklamalarda bulundu. Zerdari Taliban'ı kendi ülkesinin istihbarat teşkilatı ISI ve CIA'nın ortaklaşa kurduğunu belirtti.


Bu, şok iddiayı NBS televizyonu ile yaptığı röportajda dile getiren Zerdari, "Bu örgütün sizin ve bizim ortak yapılandırmamız olduğunu düşünüyorum" cümlesini kurdu. Zerdari kendisinden önceki devlet başkanı Pervez Müşerref'in ABD desteğinde bu konu ile ilgili özel olarak çalıştığını iddia ederken Zerdari, “Hala Pakistan askeri güçlerinin Taliban'a sempati beslediği" iddialarını ise kesin bir dille yalanladı.


MÜŞERREF TALİBAN'IN BEYNİ OLMAK İSTİYOR!


Müşerref'in kafasında Taliban'ın beyni olmak ve perde arkasından yönetmek olduğunu belirten Zerdari, "Ama son durumun herkes için zor bir sürecin başlangıcına neden olduğunu" söyledi.


Şu an Pakistan ordusunun kontrolünün kendisinde olup olmadığın sorusunu "Kesinlikle herşeyin kendi denetiminde olduğunu belirten Zerdari, "Ülkelerinin parlamenter bir rejim olduğunu kendisini de parlamentonun seçtiğini ifade etti.


SWAT’TA ÇATIŞMA SÜRÜYOR


Pakistan’nın Swat Vadisi’nde devam eden çatışmalarda çelişkili haberler geliyor. 550 bin insanın evini terketttiği bölgede açlık sıkıntısı baş gösterirken hükümetten daha etkin tedbirler almasını isteyen muhalefet Zerdari ile birlikte ABD’yi suçlamaya devam ediyor. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler