YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zarif ve müzakere heyeti ABD'ye gidiyor
Zarif ve müzakere heyeti ABD'ye gidiyor
26 Nisan 2015 09:55
İran Dışişleri Bakanı Zarif ve müzakere heyeti NPT Konferansı'na katılmak için New York'a hareket etti

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif başkanlığındaki İran'ın müzakere heyetinin sabah saatlerinde New York'a hareket ettiği bildirildi.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) Gözden Geçirme Konferansı'na katılmak için sabah saatlerinde New York'a hareket eden Zarif, burada ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve 5 1 grubu dışişleri bakanları ile bir araya gelecek.

Zarif'in konferansta bir konuşma yapması bekleniyor. İran'ın Bağlantısızlar Hareketi'nin dönem başkanlığını yapması nedeniyle Zarif'in konferansta yapacağı konuşmanın önemi artıyor.

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya'nın oluşturduğu "5 1 grubu" arasındayapılan nükleer müzakerelerde 2 Nisan'da uzlaşmaya varılmıştı. Taraflar 30 Haziran'a kadar nihai anlaşmayı imzalamayı hedefliyor.

İsviçre'nin Lozan kentinde 2 Nisan'da varılan anlaşma sonrası anlaşma metnini yazmak için çarşamba günü dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde Avusturya'nın başkenti Viyana'da yeniden bir araya gelen taraflar, nihai anlaşma metninin yazılmasına başladıklarını açıklamıştı.

New York'ta da dışişleri bakan yardımcıları ve uzmanlar düzeyinde görüşmelere devam edecek olan müzakereci tarafların, nihai anlaşma metnini hazırlamaya devam edecekleri belirtildi.

Dışişleri Bakanı Zarif ve ABD'li mevkidaşı Kerry'nin pazartesi günü New York'ta bir araya geleceği ve görüşmelere katılacağı bildirildi.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler