YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüzlerce DEAŞ  militanı esir alındı
Yüzlerce DEAŞ militanı esir alındı
27 Mayıs 2015 15:52
Irak'ta ordu birliklerine destek veren Hizbullah'ın yüzlerce DAEŞ militanını esir aldığı açıklandı. Hizbullah güçlerinin terör örgütü DAEŞ'e yönelik Ramadi bölgesinde düzenledikleri bir operasyonda, çok sayıda militanı yakaladıkları öğrenildi.

Irak'ta ordu birliklerine destek veren Şii milislerden oluşan Ketaib Hizbullah'ın (Hizbullah Tugayları) Askeri Sözcüsü Cafer el-Hüseyni, Ramadi civarında yüzlerce DAEŞ militanını esir aldıklarını iddia etti.

Hüseyni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü DAEŞ'e yönelik Ramadi bölgesinde düzenledikleri bir operasyonda, çok sayıda militanı yakaladıklarını belirterek, "Yürüttüğümüz ciddi bir operasyon sonucu yüzlercesini esir aldık. Bu birinci operasyonumuz değil son da olmayacak. Esirler Ramadi'den kaçarak güvenli kentlerdeki uyuyan hücrelerle buluşmayı hedefliyordu. Buluştuktan sonra silahlarla donatılarak şiddet eylemlerine buluşacaklardı" ifadesini kullandı.

Söz konusu militanları ilgili makamlara teslim edeceklerini aktaran Hüseyni, "Esir sayısıyla ilgili kesin rakam veremeyeceğim fakat sayıları yüzlerceyi buluyor. Bölgedeki DAEŞ'e karşı bir takım askeri operasyonlarımız devam ediyor, önümüzdeki günlerde onları da ilan edeceğiz" diye konuştu.
Iraklı Şii otorite Ali es-Sistani'nin DAEŞ'e karşı "cihat' çağrısı üzerine kurulan ve Haşd-ı Şa'bi'ye bağlı gruplarla çeşitli çatışmalara katılan "Hizbullah Tugayları" dün, DAEŞ militanı olduğu iddia edilen "gözleri kapalı, başları öne eğilmiş ve art arda yürüyen" çok sayıda kişinin görüntüsünü yayınlamıştı.

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler