YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yurt dışında kullanılan oylar Türkiye'ye getirildi
Yurt dışında kullanılan oylar Türkiye'ye getirildi
28 Ekim 2015 02:55
Yurt dışında kayıtlı Türk seçmenlerin genel seçim için oy kullanma işleminin tamamlanmasının ardından oy pusulalarının bulunduğu diplomatik torbaların Türkiye'ye getirilmesi işlemi sürüyor.

Planlama dahilinde Düsseldorf, Essen, Frankfurt, Köln, Mainz, Münster, Anvers, Brüksel, Amsterdam, Deventer ve Rotterdam'da kullanılan oylardan oluşan 403 diplomatik torba, Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçak ile Esenboğa Havalimanı'na getirildi.

Bu uçağın hemen ardından Berlin, Hamburg, Hannover, Kopenhag, Stokholm, Londra hattını kapsayan ve 193 diplomatik torbanın bulunduğu uçak da Esenboğa'ya iniş yaptı. Uçaklarda bulunan ve konteynerlere yerleştirilmiş 596 torba oy, tırlara yüklendi. Torbalara ilişkin teslim tutanakları, ilçe seçim kurulu üyeleri, parti temsilcileri ve Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Mehlika Aytaç tarafından imzalandı. 

54 ülke ve 113 temsilcilikte 1 milyon 160 bin 38 seçmen oy kullanırken, gümrük kapıları hariç seçime katılım oranının yüzde 40 olarak gerçekleştiği öğrenildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler