YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yurdundan vazgeçti, müzikten vazgeçmedi
Yurdundan vazgeçti, müzikten vazgeçmedi
25 Ocak 2016 11:18
Sığınmacı krizinin başladığı ilk günden itibaren daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmak isteyen yüzbinlerce kişinin "koridor" olarak kullandığı Makedonya, farklı din, etnik kökenden ve kültürden insanları ağırlamaya devam ediyor.

Evini terk edip umuda yolculukta Makedonya'ya kadar ulaşmayı başaranlardan biri de Suriyeli Leis. Tam bir müzik tutkunu olan Leis, geride bıraktığı binlerce kilometre boyunca flütünü ve udunu bir an olsun yanından ayırmadı. 

Makedonya'ya girer girmez valizinden çıkardığı flütü ve uduyla müzik yapmaya başlayan Leis, hem diğer sığınmacıları hem de sınırda güvenliği sağlayan polisleri kendine hayran bıraktı. Müzik yapmayı "hayatının anlamı" olarak nitelendiren Leis, müziğe tutkusunun karşılaştığı tüm engellere rağmen flüt ve ut çalmayı öğrenmesindeki en büyük etken olduğunu söyledi. 

Leis, "Müzik yapmak, en sevdiğim şey. Flüt ve ut çalıyorum. Her ne kadar Doğu müziği çalmayı tercih etsem de kulağıma hoş gelen her şeyi çalıyorum" ifadesini kullandı. 

Flüt ve udun, en güzel sesi çıkaran müzik aletlerinden olduğunu söyleyen Leis, ülkesindeki savaş nedeniyle evinden vazgeçse de müzik aletlerinden ve müzik yapmaktan vazgeçemediğini kaydetti. 

Leis, ülkesinde devam eden savaş nedeniyle yurdunu terk edip yollara düşmek zorunda kaldığını belirterek "Çıktığım bu yolculuğun sonunda, silah sesinin ve barut kokusunun olmadığı, çocukların ağlamadığı bir ülkeye ulaşmayı hayal ediyorum. Gittiğim yerde silah seslerinin değil, yaptığım müziğin duyulmasını umut ediyorum" diye konuştu. 

"Barış istiyorum" 

"Müzik benim hayatım" diyen Leis, sözlerine şöyle devam etti: 

"Her gün oturup bir şeyler çalıyorum. Yaptığım müzikle bir an da olsa sığınmacıların zorluklarla dolu hayatlarını unutmalarına yardımcı olduğumu düşünüyorum." 

Almanya’ya gitmek istediğini söyleyen Suriyeli sığınmacı, "Barış istiyorum ve aradığım huzuru orada bulacağıma inanıyorum" dedi. Leis, yaşadıkları tüm zorluklara ve karşılaştıkları engellere rağmen insanların hiçbir zaman pes etmemeleri gerektiğini ifade ederek hayatın her zaman yenilikler getirdiğini sözlerine ekledi. 

Deniz yoluyla ulaştıkları Yunanistan'dan Makedonya'ya oradan da Sırbistan'a geçen sığınmacılar, Hırvatistan ve Slovenya üzerinden Batı Avrupa ülkelerine doğru ilerliyor. Makedonya İçişleri Bakanlığı verilerine göre, sığınmacı krizinin başladığı günden itibaren ülkeden 700 binden fazla sığınmacı geçiş yaptı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler