YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanlılar Merkel'i protesto etti
Yunanlılar Merkel'i protesto etti
08 Ekim 2012 23:03
Yunanistan'da kamu çalışanları ve işçiler, yarın Atina'yı ziyaret etmesi beklenen Almanya Başbakanı Angela Merkel'i protesto etti.

Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ile Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) çağrısıyla Sintagma meydanında bir araya gelen çok sayıda Yunanlı, IMF'den kredi alabilmek için 13.5 milyar avroluk yeni kemer sıkma önlemleri alan Hükümeti protesto eden bir gösteri düzenledi. Gösteride sert tasarruf önlemlerinden sorumlu tutulan Almanya Başbakanı Angela Merkel de protesto edildi.

Tasarruf önlemlerine tepkili Yunanlılar, Merkel'e mesajlarını açtıkları pankartlarla iletti.

''Toplu halk ayaklanması'', ''Hükümetin, AB ve IMF'nin aldığı barbarca önlemler uygulanmasın'' yazılı pankartların yanı sıra bir emeklinin üzerinde taşıdığı ''Merkel AB'nin drakulası, daha çok kan istiyor, 2 bin 648 intihar vakası var'' yazılı afişler dikkati çekti.

''Ödemiyoruz'' Hareketi'nden ekonomist İlias Papadopulos, Merkel ve benzeri politikacılarla diyalog kurmak istemediklerini söyledi. Yarın yapacakları gösteriyi hatırlatan Papadopulos ''Merkel, Yunan ve tüm Avrupa halklarının mesajını yarın sokaklardan alacak'' dedi.

Kapitalist krizin faturasını halkın ödemesine karşı olduklarını ve Avrupa hükümetlerinin uyguladığı sert tasarruf önlemlerini protesto etmek üzere toplandıklarını kaydeden Papadopulos, ancak dayanışma ve birlik ile başarıya ulaşabileceklerini dile getirdi.

Parlamento önüne, Alman bir şairin dizelerinden alıntıladıkları Almanca ''Merkel ağlama, masada bir küçük ekmek parçası bile yok'' yazılı bir pankart asan kamu çalışanlarından Hristos Veilos da, Yunan halkının hayat standartlarındaki düşüşe işaret ederek, ''İçinde bulunduğumuz günler Yunanistan için çok zor günler, bir sonraki güne hazırlıklı olmalıyız. Yunanistan'da çok sayıda fakir aile var, insanlar işsiz, toplum için durum çok kötü, ekonomi için de durum kötü, iş yapamıyorsunuz'' diye konuştu.

Protesto gösterisinde maaş ve sosyal haklarında kesinti uygulanan emekliler de hazır bulundu. Bir emekli ''Merkel bizim için bir düşman. Nedenini göremediniz mi  bu çok kolay. O bir Nazi, bizi bitirmeye geliyor. Buraya gelmesini istemiyorum, onun burada işi yok'' ifadelerini kullandı.

ADEDY Başkanı Kostas Çikrikas da, ''Çalışma haklarını, toplu işçi haklarını savunmak için buradayız ve dünyanın güçlü liderlerine bir mesaj göndermek istiyoruz. Uyguladıkları politikalarda bir çıkış yolu yok ve büyük sosyal grupları fakirliğe ve yoksulluğa sürüklüyor'' dedi.

Çikrikas, Alman halkına karşı olmadıklarını, Almanya'nın bütün Avrupa'ya empoze ettiği ekonomik durgunluğa yol açan politikalara karşı olduklarını söyledi.


-Yunan polisinden gösteri yasağı-

Merkel, Atina'ya yarın yapacağı 6 saatlik ziyarette havaalanında Başbakan Antonis Samaras tarafından karşılanacak. Samaras ve Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile görüşecek Merkel için Yunan polisi geniş güvenlik önlemleri aldı. Şehirde güvenliği sağlamak üzere 7 bin polis görevlendirildi.

Atina Emniyet Müdürlüğü, Sintagma ve Omonia meydanları dışında toplanma ve gösteri yapmayı yasakladığını duyurdu. Ancak sendikalar ve diğer gruplar yine de planlanan gösterilerini düzenleyeceklerini bildirdi.

Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) ile Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) yarın 12.00-15.00 saatleri arasında iş durdurma eylemi yapacak, 13.00'te parlamento ve bakanlıkların bulunduğu Sintagma meydanında bir gösteri düzenleyecek. Aynı saatlerde Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Mücadeleci İşçi Kolları Birliği (PAME) üyeleri de gösteri yapacak.

Ana muhalefet Partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras, yarınki gösterilere Alman sol parti Die Linke Başkanı Bernd Riexinger'in katılacağını kaydetti.
 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler