YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanlar 16 Türk adasına bayrak mı astı?
Yunanlar 16 Türk adasına bayrak mı astı?
26 Mart 2015 10:43
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ege’de 16 Türk adasına Yunanlıların hakim oldukları ve bayrak astıkları yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi.

TBMM Genel Kurulunda devam eden Torba Kanun Teklifinin ikinci bölümünün geneli üzerinden yapılan görüşmelerde milletvekillerinin sorularına cevap veren Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile MHP’li milletvekilleri arasında sözlü tartışma yaşandı.

MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut’un “Ege’de 16 Türk adasında Yunanlıların hâkim olduğu, bayraklarını astıkları; İzmir’in karşısındaki kayalıklara yine bayraklarını diktikleri, Türk hava sahasını ihlal eden Yunan askerî helikopterine karşı müdahale etmeme emrinin verildiğini basından okumaktayız, Genelkurmayın internet sitesinde görmekteyiz. ‘Dışişleri Bakanlığının talimatıyla, bizim bilgimiz dâhilinde o adalar onlara verildi’ ifadesi neticesinde bu hava ihlalinin Genelkurmayın internet sitesinden kaldırılması resmî olarak talep edilmiştir. Bu konuyu açıklar mısınız?” şeklindeki sorusuna cevap veren Bakan Yılmaz, Ege Adaları’yla ilgili, Lozan Barış Antlaşması 12. maddesi ve Paris Barış Antlaşması 14. maddesinin hükümleriyle egemenliği devredilenler dışında hiçbir adanın egemenliği antlaşmalarla Yunanistan’a devredilmediğini açıkladı.

Bakan Yılmaz, “Bu ada, adacık ve kayalıkların egemenliği Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne halefiyet yoluyla intikal etmiştir. Hukuken, EGAYDAAK Türkiye Cumhuriyeti’nin hâkimiyetindedir. Antlaşmalarla gerçekleştirilen bu düzenlemeye karşılık Egemenliği Anlaşmalarla Yunanistan’a Devredilmemiş Ada, Adacık ve Kayalıkların (EGAYDAAK) bir kısmı üzerinde, başından beri ama Osmanlı’dan bugüne gelinceye kadar bir Yunanistan’ın fiilî uygulamaları vardır. Ancak fiilî devlet uygulamaları onlarınyasal, hukuki statülerini değiştirmez. Bu, uluslararası mahkemelerin de vermiş olduğu karardır. Dolayısıyla, bu durumda EGAYDAAK’lar hukuken Türkiye Cumhuriyeti egemenliğindedir' dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler