YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan'ın yeni teklifleri SYRIZA'da tepkilere yol açtı
Yunanistan'ın yeni teklifleri SYRIZA'da tepkilere yol açtı
23 Haziran 2015 23:44
Yunanistan'da hükümetin 7,2 milyar avroluk kredi diliminin serbest bırakılması karşılığında uygulanacak reformlarla ilgili Brüksel’e sunduğu yeni teklif, SYRIZA milletvekilleri arasında sert tepkilere neden oldu.

Parti içerisinde "Sol Platform" olarak bilinen kesim, reform paketindeki sol önerilere tekliflere açıkça karşı çıkarken, milletvekilleri Yannis Miheloyannakis ve Aleksis Mitropulos da varılacak bir anlaşmayı onaylamayacaklarını belirtti.

Miheloyannakis, katıldığı bir televizyon programında, böyle bir anlaşmanın ülkedeki vatandaşların durumunu daha da kötüleştireceğini ve gelirlerinin azalmasına yol açacağını savundu.

Miheloyannakis, Başbakan Aleksis Çipras’a teklifi çekmesi çağrısında bulunarak, "Yeni teklifler temelinde bir anlaşma Yunanistan'ın mezar taşı olacak. Halkı yoksullaştıracak ve intiharları arttıracak bir anlaşmayı nasıl yaparsın" dedi.

Mitropulos da önerilerin aşırı ve toplum karşıtı olduğunu ileri sürerek, Mecliste onaylanamayacağını ileri sürdü.

SYRIZA içerisindeki aşırı sol grupların oluşturduğu "Sol Platform"dan yapılan açıklamada da milletvekillerinin yeni teklifler üzerinde varılacak anlaşmayı onaylamaması, partinin politikasının ve yönetiminin değişmesi için olağanüstü kongreye gidilmesi istendi.

İçişleri Bakanı Panos Skurletis ise reform paketindeki önerilerin siyasi açıdan açıklanabilir olduğunu belirterek, "Anlaşma sağlanması durumumda ülkemiz ve halkımız için iyi bir şey olacağını göreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Yunan medyasında çıkan haberlerde de Başbakan Çipras’ın anlaşma halinde milletvekillerini ikna edebilmek büyük çaba sarf etmesi gerektiğine işaret edildi. Haberlerde,  anlaşmanın parlamentoda kabul edilmemesi durumunda erken seçim konusunun gündeme gelebileceği de belirtildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler