YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan'ın Almanya'dan savaş tazminatı talebi
Yunanistan'ın Almanya'dan savaş tazminatı talebi
22 Mart 2015 23:22
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Yunanistan'ın İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin neden olduğu zararlara karşılık Almanya'dan tazminat talebi konusunda, "Biz ortak bir payda bulmak zorundayız" açıklamasını yaptı.

Almanya'da temaslarda bulunan Kotzias, Süddeutsche gazetesine yaptığı açıklamada, "Almanya ile bazı sorunları rasyonel tartışmanın yolları bulunmalı" ifadesini kullandı.

Kotzias, bu kapsamda iki ülkeden bilim adamlarından oluşturulan bir grup oluşturulması gerektiğini belirterek, "Biz ortak bir payda bulmak zorundayız" değerlendirmesinde bulundu.

Ülkesinin istikrarsızlaştırılmasının devam etmesi durumunda, çok sayıda mültecinin Yunanistan üzerinden Avrupa'ya gelme ihtimalini olduğunu hatırlatan Kotzias, "Ben diyorum ki: Bizi bozduktan sonra ne gelecek? Milyonlarca insanın yola koyulması durumunda kimse neler olacağını bilemez" görüşünü belirtti.

Öte yandan, Almanya Başbakanı Angela Merkel, yarın Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Berlin'de bir araya gelecek. Görüşmede Yunanistan'ın borç krizi ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin neden olduğu zararlara karşılık Almanya'dan tazminat talebinin ele alınması bekleniyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler