YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan'ın AB'den çıkışının faturası 1.4 trilyon $
Yunanistan'ın AB'den çıkışının faturası 1.4 trilyon $
09 Temmuz 2015 08:48
Yunanistan'ın iflasını ve Euro Bölgesi'nden çıkışını (Grexit) tetikleyen toplam borcu 350 milyar dolar. Ancak Euro'dan çıkışın maliyeti bunun tam dört katı: 1.4 trilyon $

Toplam 350 milyar dolar borcu ve dünya ekonomisinin sadece yüzde 0.38'ini oluşturan Yunanistan, kime kazandırıyor? Kime kaybettiriyor? Yunanistan'ın Euro Bölgesi kurumları ile 2009 yılından bu yana yürüttüğü görüşmeler ve karşılıklı atışmaları bir yandan manipülasyon fırsatı sağlarken bir yandan da astarı yüzünden pahalı hale geldi. Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkışının maliyeti borcunun dört katı olarak hesaplandı. Danışmanlık firması Baker & McKenzie'nin finansal modellemesine göre Yunanistan'ın çıkışının ekonomik maliyeti 1.4 trilyon dolar.

AB'DE DARALMA 250 MİLYAR $

Bu hesaplama içinde finansal piyasalar ve ağırlıklı olarak birleşme ve satın alma faaliyetleri bulunuyor. Sadece Avrupa'daki 2016 birleşme ve satın almalarına etkisi, yüzde 45'lik düşüş ile 250 milyar dolar. Avrupa'ya 2015-2020 yılları arasını toplam maliyet ise 510 milyar dolar. Bu rakam yüzde 15'lik azalma anlamına geliyor. Yunanistan'ın çıkışı Avrupa kadar ve hatta daha fazla okyanusun diğer tarafını etkiliyor. ABD'de işlemlerin yüzde 27'lik düşüşle 356 milyar dolar azalması bekleniyor. Uzakdoğu'da da durum çok farklı değil. Çin'de 2016'da yüzde 12'lik bir daralma ve 30 milyar dolarlık bir azalış tahmin ediliyor. RBS bankası analistlerinin hesaplamalarına göre ise Grexit'in Euro Bölgesi'ndeki 18 ülkeye ekonomik faturası 227 milyar euro.

'HAYIR' OYU AVRUPA BANKALARINI ERİTTİ

Yunanistan'ın Euro'dan çıkıp çıkmayacağından en çok faydalanan ise Wall Street ve Londra'daki 'trader'lar. MSCI Europe Endeksi'ndeki şirketlerin piyasa ve defter değeri arasındaki fark olması gerekenden yüzde 33 ucuz. Siyasi manipülasyon' terimi literatüre girmiş durumda. Sadece referandumdan çıkan 'hayır' oyunun Avrupa bankacılık hisselerindeki günlük etkisi 33 milyar euro.

YUNANİSTAN'I KURTARMAK III

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu zirvesinde konuştu. Çipras, "Ülkem kemer sıkma laboratuvarına döndü, bunu kabul edemeyiz" diyerek yeni planı hakkında ipuçları verdi. Çipras, yapılacak reformların halkın üzerindeki yükü hafifletmesi, yeni iş imkânları yaratması ve girişimciliği desteklemesi gerektiğini vurguladı. Çipras'ın konuşmasından birkaç saat sonra da Yunanistan üçüncü yardım paketi için resmi başvuruda bulundu. Bugün iletilecek detaylarla birlikte istenen süre üç yıl. Yunan tarafının verdiği taahhüt ise vergi ve emeklilik reformu.

REFORM KONUSUNDA KARARLIYIZ

Çipras, "Son 5.5 yılda yoksulluğun arttığını, işsizliğin yükseldiğini, toplumda öfkenin arttığını gördük. Yunan halkının ne hissettiğini biliyoruz. Onlar bu çıkmaz sokaktan kurtulmanın bir yolu olduğuna inanıyorlar, bunu da çok demokratik bir şekilde çözmek istiyoruz. Ortaklarımız için güvenilir reformlar uygulama konusunda kararlıyız" dedi.

'KRİZDE HATALI OLAN BİZİZ'

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ülkenin ekonomik sıkıntılarından 'kötü niyetli yabancıların' sorumlu olmadığını ifade ederek, daha önceki yönetimlerin ülkedeki patronaj kültürünü ve verimsiz vergi toplama sistemini sonlandırmak için yeteri kadar çaba göstermediklerini sözlerine ekledi. Siyasi ve ekonomik güç arasındaki bağın ülkedeki ayaklanmanın vergi kaçırmaya izin verdiğini belirten Çipras, Yunanistan'ın sorununun aynı zamanda Avrupa'nın da sorunu olduğunu ve Avrupalı bir çözümün gerektiğini sözlerine ekledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler