YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan'dan Suriye yorumu
Yunanistan'dan Suriye yorumu
29 Ağustos 2013 16:46
Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos: "Uluslararası yükümlülüklerimizi yerine getirmeye hazırız"

Venizelos, Suriye konusuyla ilgili Yunanistan Savunma Bakanı Dimitris Avramopulos ile gerçekleştirdiği değerlendirme toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın, bölgede Hristiyan nüfus ve özellikle Ortodoks Yunan cemaatleri ile Yunan şirketlerinin bulunması nedeniyle Suriye konusuna özel ilgi duyduğunu belirtti.

Doğu Akdeniz'de yaşanan her şeyin kendilerini ilgilendirdiğini ifade eden Venizelos, "Çünkü Yunanistan her zaman örnek bir şekilde uluslararası hukuk, özellikle Doğu Akdeniz bölgesinde Uluslararası Deniz Hukuku çerçevesinde hareket etmek istiyor. Bölgede bir istikrar unsuru olarak rolünü oynamayı amaçlıyor. Yunanistan AB üyesi bir ülke ve NATO'nun eski bir üyesidir ve uluslararası ilişkilerin ve tabi ki uluslararası yükümlülüklerinin de tamamen farkındadır" dedi.

Venizelos, Yunanistan'ın,NATO ve AB'deki tüm görüşmelerde yer aldığını, AB ülkeleri, Körfez ülkeleri ve Arap Birliği ile temas halinde bulunduğunu belirterek, "mümkün olan en yüksek bilgilendirmeye sahip olduğunu" söyledi.

Suriye'de kimyasal silah kullanımıyla iğrenç bir cinayet işlendiğini belirterek buna uygun bir şekilde cevap verilmesi gerektiğini ifade eden Venizelos, "Ancak bunun yanı sıra, siyasi süreç sürdürülmeli ve uluslararası toplumun hedefi, Suriye krizinde kalıcı bir çözüm getirebilecek yegane süreç olan Cenevre2Konferansı'nın toplanması olmalı" diye konuştu.

Savunma Bakanı Avramopulos da Suriye'deki durumun tüm bölge için çok tehlikeli bir hal aldığını belirterek, Yunanistan'ın bu kapsamda uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye hazır olduğunu belirtti.

Yunanistan'ın, bu konudaki rolünün açık olduğunu ifade eden Avramopulos, "Her zaman uluslararası yasal düzenin ve uluslararası hukukun hizmetindeyiz. Uluslararası organizasyonlar kapsamında müttefik olmamızdan kaynaklanan yükümlülüklerimizde tutarlıyız. Yunanistan bölgede demokrasi için mücadele eden halkların yanındadır" diye konuştu.

Diğer yandan, ana muhalefet SYRİZA lideri Aleksis Çipras, hükümetin Suriye kriziyle ilgili niyetlerini açıklaması için acilen meclis genel kurulunun toplanmasını istedi.

Çipras, Meclis Başkanı Evangelos Meymarakis'e sunduğu yazılı dilekçede, Yunanistan'a, Suriye'ye askeri bir müdahalede kolaylık sağlaması için baskı ve talepler yapıldığına ilişkin haberler bulunduğunu belirterek, bölgedeki dramatik gelişmelerin ve askeri hareketliliğin siyasi partilerin ve genel kurulun başbakan tarafından bilgilendirilmesini zorunlu hale getirdiğini kaydetti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler