YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan'dan Libya açıklaması
Yunanistan'dan Libya açıklaması
21 Mart 2011 14:01
Yunanistan Libya'ya düzenlenen askeri operasyonlara katılmayacaklarını bildirdi...

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitri Druças, Libya'ya düzenlenen askeri operasyonlara Yunanistan'ın katılmadığını yalnızca kolaylıklar sağladığını söyledi.

Druças, Yunan özel ''SKAİ'' radyosunda yayınlanan bir programda, Libya'ya düzenlenen operasyon ve Yunanistan'ın tutumu konusuna değindi.

Yunan hükümetinin, ülkenin tüm çıkarlarını gözeten dengeli bir tutum sergilediğini belirten Dışişleri Bakanı, Yunanistan'ın, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin misillemede bulunması olasılığı karşısında, tüm gerekli önlemleri almış olduğunu kaydetti.

Druças, Yunanistan Savunma ve Dışişleri Bakanlıklarının ilk andan itibaren aynı çizgi üzerinde buluşup kusursuz işbirliği yaptıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı, ''Real'' adlı radyo kanalına yaptığı açıklamada ise, Libya'da gelişmeleri izleyenlerin endişelenmemelerinin mümkün olmadığını söyledi ve uluslararası toplumun Kaddafi'ye, bölgede şiddetin son bulması için, kararlı bir mesaj göndermekten başka tercihi kalmadığı değerlendirmesinde bulundu.

Druças, Yunan hükümetinin uluslararası hukuk ve Güvenlik Konseyi kararlarına saygı çerçevesinde hareket ettiğini de vurguladı.

Dışişleri Bakanı ayrıca, Yunanistan'ın, gerekli görülmesi ve talep edilmesi halinde, arabulucu rolü üstlenmek üzere, uluslararası toplumun hizmetinde olduğunu ifade etti.

Savunma Bakanı Evangelos Venizelos ise Atina'da yayımlanan ''Ta Nea'' gazetesine verdiği demeçte, askeri operasyonlarda Yunanistan'ın yer almadığını ancak NATO'ya karşı yükümlülüklerine saygı göstereceğini söyledi.

Venizelos, Yunanistan'ın, Kaddafi'nin misillemede bulunması olasılığı karşısında güvende olduğunun altını çizdi.

Savunma Bakanı, NATO'nun bir adım geride kaldığı, ABD'nin söz konusu girişimin Avrupa güçleri tarafından üstlenilmesini istediği, bazı Avrupa güçlerinin de bu girişimi üstlenme isteğinde oldukları değerlendirmesinde bulundu. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler