YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan'dan Heybeliada açıklaması
Yunanistan'dan Heybeliada açıklaması
04 Mart 2013 16:51
Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Heybeliada Ruhban Okulu konusunda, ''Yunanistan'ın Heybeliada konusundaki tutumu biliniyor. Uluslararası hukuktan gelen hak bakidir." dedi.

Başbakan Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Türkiye-Yunanistan 2. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantısı ve ardından bazı anlaşmaların imza törenine katıldıktan sonra ortak basın toplantısı düzenledi. İki başbakan, ardından soruları cevapladı.

Bir gazetecinin sorusu üzerine Heybeliada Ruhban Okulu konusuna da değinen Samaras, ''Yunanistan'ın Heybeliada konusundaki tutumu biliniyor. Uluslararası hukuktan gelen hak bakidir." dedi.

Terörle mücadeleyle ilgili bir soru üzerine de Samaras, Yunanistan'ın terörü en aza indirme konusunda iradesi olduğunu ifade etti. Yunanistan Başbakanı, "Yunanistan'ın bu fenomeni en aza indirmesi için iradesi vardır. Terörist olayı sadece Türk ve Yunanistan için kötü sonuçları yoktur. Bütün dünyayı rahatsız edecek sonuçları vardır. Hepimiz bununla mücadele etmelidir." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan da, soruları yanıtlarken, özellikle terörle mücadelenin herkesin ortak meselesi olduğunu ifade etti. Erdoğan, şunları söyledi: "Yunanistan da terörden çok çok sıkıntılar yaşamış bir ülkedir. Terörle mücadelede geçmişte Yunanistan'ın da çok ciddi sıkıntıları olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla ilgili bakanlarımız bu konuda çok daha sık temas halinde olacaklar. Gerek içişleri bakanlıklarımız gerek polis teşkilatlarımız, güvenlik güçlerimiz, gerek dışişleri bakanlıklarımızın bu noktadaki ilişkileri, çok daha ileri bir noktada gelişecek ve teröre karşı ortak mücadelenin adımlarını atacağız."

Münhasır ekonomik bölgelerle ilgili müşterek çalışmalar yapılabileceği konusunu müzakere ettiklerini belirten Erdoğan, ''Burada da kazan-kazan esasına dayalı olarak bu adımları Doğu Akdeniz'de atılmasının gereğini aramızda paylaştık, konuştuk." dedi.


CHA

17:43
 // Kenan Akkuş
Din ve vicdan özgürlüğü her kese tam ve eşit oranda yansıtılmalıdır. İsteyen, istediği dilde, dinini öğretip, öğrenebilmelidir. Kısıtlama ve sınırlama ancak, kolaycı ve korkakların işidir. Dinini hakkı ile yaşıyorsan, neden diğer dinlerden korkuyorsunki......
04 Mart 2013 17:43
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler