YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan'da sona doğru...
Yunanistan'da sona doğru...
18 Mayıs 2015 10:00
Yunanistan, banka teminatlarının durması ile birlikte sona yaklaşıyor

Yunan bankalarının iflastan kaçınmak için ihtiyaç duydukları teminatın tükenmeye yüz tutması, Başbakan Aleksis Çipras'ın kreditörlerle olan anlaşmazlığı sona erdirmesi için elini zorlayabilir. Ülkenin kreditörlerle yaşadığı fikir ayrılığı haftalardır sürüyor.

Mevduatın finansal sistemden çıkış yapması ile birlikte Yunan bankaları, ülke Merkez Bankasına park ettikleri teminatı, her hafta daha fazla acil durum likidite yardımı almak için kullandılar. Bazı ekonomistler, en kötü senaryoda, kurtarma yardımının 3 hafta içinde maksimum seviyeye ulaşarak bankaları iflasa doğru iteceği tahmininde bulunuyor.

JPMorgan Chase Bank analistleri Malcolm Barr ve David Mackie, “Teminatın tükeneceği nokta yakın olabilir. Merkez bankasının nakit akışı üzerindeki baskılar, bankacılık üzerindeki baskılar ve politik zaman çerçevesi Mayıs sonu-Haziran başına denk geliyor” dedi.

Avrupalı liderler, Çiprasile ilgili sabırlarını yitiriyorlar. Çipras 14 Mayıs'ta yaptığı konuşmada kilit taleplerinin hiçbirinden taviz vermeyeceğini belirtmişti. Görüşmeler, Yunanistan'a daha fazla likidite sağlanıp sağlanmaması üzerinde odaklanırken, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yunan bankalarının taahhüt ettiği teminat üzerindeki indirimleri yükselterek işi ciddiye bindirebilir.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, AMB'nin teminatlarda indirime gitmesi, bankalardan daha fazla mevduat çıkışı görülmesine neden olabilir ve Çipras'ı anlaşma yapma ile sermaye kontrolü arasında seçim yapmaya zorlayabilir.

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch, “Son yaklaşıyor. Bu durum kabul edilebilir değil” dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler