YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan'da muhalefet ayakta...
Yunanistan'da muhalefet ayakta...
01 Kasım 2011 08:01
AB'nin Yunan ekonomisiye alınan kararın halk oylamasına sunulacağı açıklaması, ülkede muhalafet partilerinin sert tepkisine neden oldu.

Yunanistan'da hükümetin, AB zirvesinde Yunan ekonomisiyle ilgili alınan kararın halk oylamasına sunulacağını açıklaması, muhalefet partilerinin sert tepkisine yol açtı.

Muhalefet partileri tarafından yapılan açıklamalarda, hükümetin bu konudaki kararının milli bölünmeye yol açacağı savunularak, bir an önce erken seçim yapılması talep edildi.

Yeni Demokrasi Partisi'nden (YDP) yapılan açıklamada, "hükümetin, halkın bölünmesine bel bağladığı" ifade edilerek, "Papandreu, Yunanistan'ın en büyük başarılarından biri olan AB'ye katılımını bir zar atışıyla kumarda oynamaya karar verdi" ifadesi kullanıldı.

Yunanistan Komünist Partisi (KKE) ve sol ittifak Siriza da açıklamalarında, hükümetin halk oylaması kararıyla vatandaşa şantaj yaptığını iddia ederek, erken seçime gidilmesini talep ettiler.

DİSY Başkanı Dora Bakoyanni ise açıklamasında, Papandreu'nun kendi geleceğini güvence altına almak için ülkeyi büyük bir maceraya sürüklediğini belirtti. Bakoyanni, Papandreu'nun bu kararıyla Yunanistan'ı ve gelecek nesilleri tehlikeye attığını öne sürerek, iktidardaki PASOK milletvekillerine hükümeti düşürmeleri çağrısında bulundu.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler