YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan'da kritik oylama
AB yardım paketi için referandumdan vazgeçen Yunanistan'da geç saatlerde parlamentoda hükümete güvenoylaması yapılması bekleniyor.
Yunanistan'da kritik oylama
04 Kasım 2011 / 16:53 Güncelleme: 04 Kasım 2011 / 16:59

Yunanistan'da, Başbakan Yorgo Papandreu'nun, AB yardım paketiyle ilgili anlaşmayı referanduma götürmekten vazgeçmesinin ardından gözler bugün geç saatlerde hükümete güven oylaması yapılmasının beklenildiği parlamentoya çevrildi.

Yunan basın-yayın organları, iktidardaki PASOK'ta art arda yaşanan istifalardan sonra Papandreu hükümetinin güvenoyu almasına şüpheyle bakıldığını belirttiği haberlerinde, aralarında bazı bakanların da bulunduğu milletvekillerinin, hükümetin istifa ederek bir "milli mutabakat hükümeti" kurulması için Papandreu'ya baskı yaptıklarını duyurdu.

Haberlerde, mali krizle mücadelede, hükümetin üst üste parlamentoya getirdiği sert önlemleri içeren yasal düzenlemelerin siyasi faturasını diğer partilerin de paylaşmasını isteyen ve aralarında bazı bakanların da bulunduğu PASOK milletvekillerinin, üç gün süren tartışmalar sonunda hükümete güvenoyu vermek için, Papandreu'nun oylamadan sonra milli mutabakat hükümeti kurulması konusunda inisiyatif üstleneceğine dair güvence vermesini istedikleri belirtildi.

Bu arada, Sağlık Bakanı Andreas Loverdos, Papandreu'nun mecliste oylama öncesinde yapacağı konuşmasında, güvenoyunun ardından bir işbirliği hükümeti kurulması için girişimlere başlayacağına dair açıklamada bulunmadığı takdirde istifa edeceğini belirtti.

Loverdos yaptığı açıklamada, "PASOK'un, güven oylamasından sonra neler olup bittiğini anlamadan hükümet olarak kalmasının mümkün olmadığını" belirterek, "Milli birlik hükümeti olmazsa siyasi çalışmalarda benim yerim yok" dedi.

Diğer yandan, ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi (ND) Başkanı Andonis Samaras ise, Papandreu başbakan olduğu sürece hükümet ile herhangi bir işbirliği yapmayacağını belirterek, bir an önce hükümetin istifa ederek erken seçime gidilmesini istedi.

Papandreu: "İşbirliğine evet ama istifa yok"

Başbakan Papandreu, dün parlamentoda yaptığı konuşmada, AB'nin yeni kurtarma paketinin mümkün olduğunca geniş bir katılımla onaylanması için muhalefetle işbirliğine hazır olduğunu söylemişti.

ND'nin bu konudaki önerilerini ret etmediğini ve bunları konuşabileceğini ifade eden Papandreu, herşeye rağmen istifa etmeyeceğini belirtmişti. Papandreu, ülkenin acilen ihtiyacı bulunan mali yardımın 8 milyar avroluk diliminin serbest bırakılması için, hükümetin görevini sürdürmesi gerektiğini savunmuştu. 

Yunan anayasasına göre, Papandreu hükümetinin ayakta kalabilmesi için, bugün geç saatlerde yapılması beklenen güven oylamasında, oyların salt çoğunluğunu alması yeterli olacak. Oylamaya katılan milletvekillerinin sayısı 300'ün altında olursa, hükümet, kullanılan geçerli oyların beşte 2'sini alması durumunda güven tazelemiş olacak.

Parlamento çevresinde yoğun güvenlik önlemleri

Bu arada, Yunan basın-yayın organları, parlamentoda güven oylamasının yapılacağı saatlerde Sintagma meydanında bazı sol grupların protesto gösteriler düzenleyeceğini duyurdu.

Haberlerde, Sintagma meydanında ve parlamento çevresinde erken saatlerden itibaren yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı belirtildi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler