YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan'da kemer sıkma tedbirlerine tepkiler
Yunanistan'da kemer sıkma tedbirlerine tepkiler
04 Kasım 2015 17:15
Yunanistan’da, hükümetin üçüncü kurtarma paketi karşılığında kreditörlere taahhüt ettiği reformlara her kesimden tepki geldi.

Yunanistan Panhelenik Denizcilik Federasyonu’nun (PNO) çağrısıyla başlatılan grevde anakara ile adalar arasında tüm seferler durduruldu. Yunanistan’ın en büyük ticari limanı olan Pire'de gemicilerin ve liman çalışanlarının iş bırakması nedeniyle büyük yük gemileri hareket edemedi.

SIĞINMACILARIN SAYISI ARTTI

PNO’nun ön uyarıda bulunmadan başlattığı grev nedeniyle ülkenin tüm limanları felç olurken adalarla anakara arasındaki feribotların durması nedeniyle Midilli Adası'nda bekletilen sığınmacıların sayısının hızla arttığı bildirildi.

Midilli Belediye Başkanı Spiros Galinos, basına yaptığı açıklamada, grevin sürmesi durumunda Ada’da 30 binden fazla sığınmacının toplanacağını belirterek, sığınmacı taşıyan gemilere izin verilmesi çağrısında bulundu.

İŞ BIRAKMA EYLEMİ

Bu arada, kamu sektöründe emeklilik yaşının yükseltilmesine itiraz eden belediye çalışanları bugün 3 saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Yerel Yönetim Çalışanları Federasyonu’nun (POE-OTA) çağrısıyla yapılan eylem kapsamında ülkedeki tüm belediyeler, bakım evleri ve çocuk merkezleri sembolik olarak işgal edildi.

5 YILDA 18 KEZ KESİNTİ YAPILDI

Öte yandan emekliler, maaş kesintilerini protesto etmek için Atina'da gösteri düzenledi.

Klafthmonos meydanında toplanarak hükümet aleyhinde sloganlar atan emekliler, maaşlarında son 5 yılda 18 kez kesinti yapılmasına tepki gösterdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler