YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan'da kamu çalışanları greve gitti
Yunanistan'da kamu çalışanları greve gitti
19 Aralık 2012 15:37
Yunanistan'da kamu sektörü çalışanları kamuda işten çıkarmalara, yedek iş gücü havuzuna alınmalara ve Ocak ayının başında oylanması beklenen yeni vergi kanununa karşı 24 saatlik greve gitti.

 

Kamu Çalışanları Federasyonu'nun (ADEDY) çağrısıyla düzenlenen grev çerçevesinde yapılan gösterilere yerel yönetim çalışanları da katıldı. Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) da kamu çalışanlarının eylemine 12.00-15.00 saatleri arasında iş bırakma eylemi ile destek verdi.
 
Kamu çalışanları Karaiskaki meydanından, GSEE üyeleri ise Klathmonos meydanından başlayan bir gösteri düzenledi. 
 
Parlamento binasının da bulunduğu Sintagma meydanına doğru yürüyen göstericiler, Meclis binası önünde polis barikatı ile karşılaştı.
 
Bir süre ''Bu önlemler kağıt üzerinde kalacak'' şeklinde slogan atan göstericiler, olaysız şekilde dağıldı. 
 
Öte yandan Yunanistan Komünist Partisi (KKE) Mücadeleci İşçi Kolları Birliği (PAME) üyeleri ise Omonoia meydanından Sintagma meydanına yürüdü.
 
Grev çerçevesinde Atina metrosu ve ISAP çalışanları da iş durdurdu. Yunanistan Demiryolları İşletmesi'nin (OSE) bugün ve yarın hizmet vermeyeceği duyuruldu.
 
Atina metrosu ve tramvayı, çalışanlarının uygulanacak tek maaş çizelgesine karşı 24 saatlik greve gitmesi nedeniyle yarın da hizmet vermeyecek. 
 
Sivil Havacılık Sektörü Çalışanları (OSYPA) da 12.00-16.00 saatleri arasında iş durdurma eylemi yaptı. Bazı uçuşlar iptal edildi ve sefer saatleri değiştirildi.
 
Doktorlar ve hastane çalışanlarının da 24 saatlik greve katılması nedeniyle hastaneler asgari kadro ile hizmet verdi.
 
AA
 
 
 
Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler