YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan’da erken seçim 25 Ocak'ta yapılacak
Yunanistan’da erken seçim 25 Ocak'ta yapılacak
29 Aralık 2014 14:16
Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Yunanistan’da erken seçimin 25 Ocak’ta yapılacağını söyledi.

Samaras, cumhurbaşkanı adayı Stavros Dimas'ın seçimin üçüncü turunda yeterli oyu alaması üzerine yaptığı açıklamada, yarın Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’tan meclisin fesh edilmesini ve 25 Ocak’ta erken seçim yapılmasını talep edeceğini belirtti.

Ülkenin erken seçime gitmesinde, cumhurbaşkanı seçiminde oy vermeyen milletvekillerinin büyük sorumluluğu bulunduğunu ifade eden Samaras, "Meclis'te azınlık olan SYRIZA ve Altın Şafak ülkeyi erken seçime götürüyor ancak Yunan halkı özverilerinin boş gitmesine izin vermeyecek” dedi.

Yunanistan’ın krizden çıkmasına çok az kaldığını savunan Samaras, “Önümüzdeki günlerde vatandaşlar, olup bitenlerle ilgili tüm gerçeği, ülkeyi maceraya sürükleyenlerin hizmet ettiği çıkar çevreleriyle ilgili her şeyi öğrenecek. Hiç şüpheniz olmasın. Zafer bizim olacak” ifadelerini kullandı.

Yunanistan'da, koalisyon hükümeti ve bazı bağımsız milletvekilleri tarafından desteklenen cumhurbaşkanı adayı Stavros Dimas, seçimin bugün yapılan üçüncü turunda da yeterli oyu alamamıştı.

Yunanistan Anayasası'na göre, üçüncü turda da cumhurbaşkanı seçilememesi nedeniyle parlamentonun 10 gün içerisinde feshedilmesi ve erken genel seçime gidilmesi gerekiyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler