YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan'da AB'ye vize!
Yunanistan'daki genel seçimleri, AB yardımını destekleyen sağcı YDP kazandı. YDP ve PASOK koalisyonu, meclis çoğunluğuna sahip olacak...
Yunanistan'da AB'ye vize!
18 Haziran 2012 / 08:31 Güncelleme: 18 Haziran 2012 / 08:32

Altı hafta sonra dün ikinci kez meclis seçimleri düzenlenen Yunanistan'da hiçbir parti tek başına hükümet kuracak kadar oy almasa da, Yeni Demokrasi Partisi (YDP) oyların yüzde 50'sinin sayılmasından sonra açıklanan resmi sonuçlara göre oyların yüzde 30.2'sini alarak birinci parti oldu. İkinci gelen SYRİZA ise oyların yüzde 26.1'ini kazandı. Birinci gelen parti, 300 sandalyelik mecliste ilave 50 sandalye alacağı için büyük avantaj kazanıyor. SYRİZA'nın mecliste 72 koltuk kazanacağı ancak yardım paketine karşı aldığı tavır yüzünden mecliste çoğunluk için gerekli olan diğer partilerle bir koalisyon kuramayacağı belirtiliyor. Birinci gelen YDP'nin mecliste 128 koltuk kazanması, yüzde 12.7 oyla üçüncü gelen PASOK'un ise 33 koltuk kazanması bekleniyor. Yardım paketini destekleyen YDP ve PASOK'un kuracağı koalisyonun meclis çoğunluğu olacağı için son aylarda öne çıkan siyasi çalkantının durulması bekleniyor. Sonuçlara göre koalisyon hükümetine katılması beklenen Demokratik Sol (DİMAR) yüzde 6 oy aldı. Milliyetçi Bağımsız Helenler yüzde 7.4 ile dördüncü, faşist Altın Şafak yüzde 6.9 ile beşinci parti oldu. YDP lideri Andonis Samaras, Yunan halkı AB'yi ve Euro'yu tercih etti" dedi. PASOK lideri Evangelos Venizelos "Yeni hükümette dört parti de yer almalı" diye konuştu. SYRİZA lideri Aleksis Çipras "Yeni hükümet halkın iradesine karşı bir politika izleyemez" dedi.

AB MEMNUN OLDU

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, ortak açıklamayla seçim sonuçlarından duydukları memnuniyeti belirtti. Yunan halkının "cesaret" ve "esnekliğini" selamlayan ikili, Yunanistan'ın AB ve Euro bölgesi üyeliğine desteklerini bildirdi. Avro Grubu da AB-IMF paketine bağlı kalacak yeni hükümetin hızla kurulması çağrısı yaptı.

ALMANYA'DAN DESTEK
Kampanya döneminde Yunanların karşısındaki seçimi eurodan çıkışla YDP arasında bir seçim olarak gösteren parti lideri Antonis Samaras, SYRIZA lideri Alexis Tsipras'ı halkı kandırmakla suçladı. 37 yaşındaki popülist Tsipras, seçmenlere euroda kalarak kemer sıkma önlemlerine son vermeyi vaat etti. İlk sonuçların açıklanmasından sonra konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Yunanistan'ın yardım paketinin tekrar müzakere edilmeyeceğini ancak ülkenin yükümlülüklerini yerine getirmesi için daha fazla zaman verilebileceğini söyledi. (Sabah)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler