YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan'a kaçan hainlerin iltica görüşmeleri başlıyor
FETÖ mensubu askerler tarafından 15 Temmuz'da gerçekleştirilen darbe girişimi sonrasında Yunanistan'a kaçan 8 hainin iltica görüşmeleri yarın Atina'da başlayacak.
Yunanistan'a kaçan hainlerin iltica görüşmeleri başlıyor
26 Temmuz 2016 / 20:48 Güncelleme: 26 Temmuz 2016 / 21:22

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıktan sonra Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerin iltica mülakatları yarın başkent Atina'da başlayacak.

Edinilen bilgiye göre, darbeci askerler yarın erken saatlerde Atina'nın Katehaki semtindeki iltica ofisine getirilecek ve burada iltica uzmanlarıyla mülakatlarına başlanacak.

Sığınma talepleri reddedilirse askerler temyize gidebilecek

Yapılan planlamaya göre, yarından itibaren her gün iki askerin siyasi sığınma taleplerine ilişkin mülakatlarının gerçekleşmesi bekleniyor. Eğer sığınma talepleri reddedilirse askerler temyize gidebilecek.

Darbeci askerlerin siyasi sığınma taleplerine ilişkin resmi süreç geçen hafta salı günü Dedeağaç yakınlarındaki Nea Hili iltica ofisinde başlamıştı.

Sürecin daha iyi koordine edilmesi ve güvenlik önlemleri sebebiyle Kavala'da tutuldukları hapishaneden Atina'ya getirilen askerler, burada eski olimpiyat köyündeki tutukevinde iki hücrede kalıyor.

Askerlerin Dedeağaç mahkemesince verilen ikişer aylık cezaları ise üç yıl tecil sebebiyle uygulamaya konmamıştı. Darbeci askerlerin tutukluluk durumları ise iltica talepleri sonuca ulaşana kadar idari karar gereğince devam edecek.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler