YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan, Mısır ve Kıbrıs Rumları Akdeniz'i paylaşacak
Abdülfettah el-Sisi, Alexis Çipras ve Nikos Anastasiadis, Doğu Akdeniz'in 3 ülke arasında paylaşılmasını öne çıkaran 3'lü zirve düzenledi.
Yunanistan, Mısır ve Kıbrıs Rumları Akdeniz'i paylaşacak
30 Nisan 2015 / 13:25 Güncelleme: 30 Nisan 2015 / 13:28

Lefkoşa Rum kesimindeki zirve, Kasım ayında dönemin Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras’ın katıldığı Kahire’deki 3’lü zirvesinin devamı niteliğinde oldu.

Türkiye imzalamamıştı

‘Lefkoşa deklarasyonu’ adı altında ortak açıklama yapan 3 lider, BM uluslararası deniz hukuku sözleşmesi çerçevesinde Doğu Akdeniz’de münhasır ekonomik bölge sınırlarını belirlemeye devam edeceklerini vurguladı.

Türkiye, bu sözleşmeye taraf değil ve Rumların tek yanlı olarak bölge ülkeleriyle, Doğu Akdeniz’i paylaşmasına karşı çıkıyor. Zirvede, Yunanistan Başbakanı Çipras ile Mısır lideri Sisi, iki ülke arasındaki deniz sınırlarının belirlenmesini ele aldı.

Türkiye olmadan da sınırları belirleyeceğiz

Çipras ortak basın toplantısında, Kıbrıs Rum yönetimi ile Yunanistan arasındaki deniz bölgesini ve Türkiye’yi kast ederek, “Üçüncü ülkelerin de onayının isteneceği sınır belirlemesi yerine, onay istemeyen bölgelerde (Yunanistan-Mısır) sınırları belirleyeceğiz” dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ise özellikle terör ve finansmanı üzerinde durdu. Ortadoğu’daki aşırı ve bölücü örgütlere silah ve mali yardımların kesilmesi gerektiğini söyledi. Liderler Kıbrıs sorunu konusunda da görüşlerini açıkladı.

Çipras: Akıncı'nın seçilmesi umut verici

Yunanistan Başbakanı Çipras, Mustafa Akıncı’nın KKTC Cumhurbaşkanı seçilmesinin şaşırtıcı ve umut verici bir gelişme olduğunu belirtirken, Sisi, Ada’daki halkların birleşerek bir bütün olduğu çözümü arzuladıklarını ifade etti.

Rumlar Mısır'a doğal gaz satacak

Liderler, basın toplantılarında soru kabul etmedi. Kapalı kapılar ardındaki neler konuşulduğunu ise Rum hükümet sözcüsü Nikos Hristoduludis açıkladı.

Hristodulidis, zirvenin en önemli konusunun Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları olduğunu söyledi. Rum sözcü, Anastasiadis ile Sisi arasındaki ikili görüşmede, Rumların Afrodit adı verilen parselde buldukları doğalgazın Mısır’a ulaştırılması konusunun ele alındığını ve Sisi’nin konuya olumlu yaklaştığını duyurdu.

 // yılmaz
Denize düşen yılana sarılır mış.hadi bakalım görelim mevla neyler neylerse güzel eyler....
30 Nisan 2015 15:20
3 batik devlet
 // uykucu
Ve bir kipti devlet baskani. Hakikaten cok korktuk....
30 Nisan 2015 Perşembe 14:06
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler