YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan kreditörlerle anlaştı
Yunanistan kreditörlerle anlaştı
12 Ağustos 2015 16:09
Ekonomik sıkıntılar yaşayan Yunanistan'nın üçüncü kurtarma paketi için uluslararası alacaklılarla anlaşmaya vardı. Yunanistan ve kreditörler arasında 18 saat süren görüşmelerde mutlu sona ulaşıldı.

YUNANİSTAN rahat bir nefes aldı. Maliye Bakanlığı'ndan bir yetkili, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Atina'nın üçüncü kurtarma paketi için uluslararası alacaklılarla anlaşmaya vardığını söyledi.

Yetkili, 'bazı ufak ayrıntıların konuşulduğunu' belirtti. Maliye Bakanı Euclid Tsakalotos ise, Atina'da Avrupalı yetkililer ve IMF arasında yaklaşık 18 saat süren görüşmelerin ardından "iki veya üç ufak meselenin çözümünün beklendiğini" ifade etti.

ECB'ye 3 milyar euro

Yunanistan'ın iflasının engellenmesi için 86 milyar euroya, Avrupa Merkez Bankası'na olan borcunu kapatması için de 20 Ağustos'a kadar en az 3 milyar euroya ihtiyacı vardı. Bakanlık yetkilisi, yeni bağımsız özelleştirme fonunun yapısı üzerinde de anlaşıldığını kaydetti. 

Vekillerin maaşlarında %20 kesinti

Avrupa Birliği'nden bir diplomat, Yunanistan'ın kurtarma paketinin 82 ile 86 milyar euro arasında olacağını belirtti. Öte yandan Yunanistan'da Çipras hükümetinin hazırladığı yeni yasa tasarısıyla bakanların ve kamu kurumlarındaki yöneticilerin maaşları yaklaşık yüzde 15, milletvekillerinin maaşları yüzde 20 oranında düşecek.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler