YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan ile Makedonya arasındaki "isim sorunu" çözülemiyor
Yunanistan ile Makedonya arasındaki "isim sorunu" çözülemiyor
30 Temmuz 2014 17:20
BM'nin isim sorununu çözmek için atadığı özel temsilci Nimetz: "Her iki taraf da masada bulunan teklifler üzerindeki tezlerini koruyor, şu an çıkar bir yol yok" dedi.

Birleşmiş Milletler'in (BM) Makedonya ve Yunanistan arasındaki isim sorununu  çözmek için atadığı özel temsilci Matthew Nimetz, her iki tarafın da masada bulunan teklif üzerindeki tezlerini koruduklarını ve şu an çıkar bir yol olmadığını söyledi.

Yunanistan ve Makedonya, BM özel temsilcisi Matthew Nimetz'in uzun zamandır devam eden isim anlaşmazlığına getirdiği çözüm önerilerine ilişkin tutumlarını belirlemek için çalışıyorlar.

Atina'yı ziyaret eden Nimetz, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ile bir araya geldikten sonra basına açıklamalarda bulundu. Yeni bir teklif getirmediğini belirten Nimetz, "Her iki taraf da masada bulunan tekliflerdeki tezlerini koruyor,  şu an çıkar bir yol yok" dedi.

Venizelos ile yaptığı görüşmeyi "yararlı" ve "yapıcı" olarak niteleyen Nimetz,  Venizelos'un kendisine Atina'nın  meselenin çözüm yönündeki çabalarını sürdürmesini arzu ettiğini ve  sorunun çözüm yolundaki kararlılığını da dile getirdiğini kaydetti. Nimetz, iki ülke arasındaki isim sorununun çözümü için birçok ülkenin ilgi gösterdiğini belirterek, sorunun çözümüne yönelik her iki taraftan görüşlerini aldığını hatırlattı.

    Nimetz, dün Makedonya'ya gerçekleştirdiği iki günlük ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Gjorje İvanov, Başbakan Nikola Gruevski ve Dışişleri Bakanı Nikola Poposki ile bir araya gelmişti.

  -Atina, Makedonya ismini kabul etmiyor

130'dan fazla ülke Makedonya'yı "Makedonya" ismiyle tanımasına rağmen, Yunanistan kendi ülke sınırları içerisinde de "Makedonya" isimli bir bölge bulunduğu gerekçesiyle bu ülkenin isminin değiştirilmesini talep ediyor.

Makedonya'nın bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılından beri devam eden anlaşmazlık, Yunanistan'ın birçok alanda Makedonya'yı veto etmesi nedeniyle ülke için büyük sorun teşkil ediyor. BM'ye de "Eski Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti" ismiyle üye olabilen Makedonya'nın NATO üyeliği ise Atina'nın vetosu nedeniyle gerçekleşemiyor.

Nimetz ,daha önceki önerilerinde, Makedonya için Yeni Makedonya Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Makedonya Anayasal Cumhuriyeti, Makedonya Demokratik Cumhuriyeti ve Bağımsız Makedonya Cumhuriyeti gibi isimlerini teklif etmiş fakat anlaşma sağlanamamıştı.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler