YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan Euro Birliği'nden çıkabilir
Yunanistan Euro Birliği'nden çıkabilir
20 Nisan 2015 03:42
Capital Economics Başekonomisti Jennifer McKeown, Yunanistan krizinin daha zor bir aşamaya geldiğini belirtti. Yunanistan'ın IMF borcuna da değinen McKeown, "Gelinen nokta, Yunanistan'ın Euro Birliği'nden çıkmasına yol açabilir" dedi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin 'Yunanistan konusunda hiç kimse bir çözüme varılmasını beklemiyor' açıklamasının Atina yönetiminin umutlarını suya düşürdüğünü vurgulayan Capital Economics Avrupa Başekonomisti Jennifer McKeown, Yunanistan'ın Euro Birliği'ndeki ömrünün sona erebileceğini ifade etti. McKeown, Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu'na (IMF) mayıs ayında borcunu ödeyememesinin, ülkenin Euro Birliği'nden çıkmasına (Grexit) yol açabileceğini dile getirdi.

Bankacılığı etkiler

ING Group Euro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden Houte ise Yunanistan krizinde herhangi bir ilerleme sağlanmasının zor olduğunu kaydetti. Vanden Houte, yeni Yunan hükümetinin, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve IMF'nin oluşturduğu Troyka için hayati derecede önemli olan önlemleri uygulamada isteksiz olduğuna işaret etti. Yunanistan'ın temerrüde düşebileceğini ancak Euro Bölgesi'nde kalmaya devam edebileceğini anlatan Vanden Houte, temerrüdün ülkenin bankacılık sistemini ciddi anlamda olumsuz etkileyebileceğini ve bankaların sermaye yapılarının yeniden düzenlenmesinin gerekebileceğini dile getirdi.

Komşuyla ilgili 3 ihtimal var

Yunanistan ile ilgili 3 ihtimal olduğunu vurgulayan Vanden Houte, "Yunanistan'a büyük olasılıkla ek bir yardım yapılacak. Ülkenin temerrüde düşmesi ise daha düşük bir ihtimal. Grexit ise şu anda en düşük olasılık olarak yer alıyor. Ancak Yunanistan reformları uygulamada isteksiz davranırsa, Grexit söz konusu olabilir" diye konuştu.

 

SABAH

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler