YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan darbeye hazırlanıyor!
Yunanistan darbeye hazırlanıyor!
26 Eylül 2013 14:00
Yunanistan’da Yedek Özel Kuvvetler Birliği imzasıyla yayınlanan bir internet açıklamasında halk ve ordunun işbirliğiyle hükümetin istifası istendi.

Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ın da istifası istenen açıklamada, Yunan halkının ve silahlı kuvvetlerin işbirliğiyle bir an önce istifa etmesi istenen hükümet yerine, Yargıtay Başkanı tarafından siyasi olmayan ve Atina Akademisi’nden danışmanların da yer alacağı bir milli birlik hükümetinin oluşturulması talep edildi.

Bildiri de herhangi bir imzanın bulunmaması, provokasyon amaçlı olabileceği yorumlarına sebep oldu. Bildirinin ana temasını ekonomik kriz oluşturuyor.

Açıklama hükümet kanadında rahatsızlığa sebep olurken, Yargıtay Başkanı'nın da katıldığı hukukçulardan oluşan bir toplantı düzenlendi. Yargıtay, konuya ilişkin ön soruşturma açılması talimatı verdi.

Bazı üst düzey emniyet müdürü, polis, muvazzaf ve emekli askerlerin 'derin' Altın Şafak ile bağlantılarının ortaya çıkarılması ve ırkçı örgüt üyelerinin eğitildiğinin anlaşılmasının ardından böyle bir bildirinin internette dolaşıma sokulması dikkat çekti. Onlarca yıl sonra ilk defa ordu mensuplarının demokrasinin askıya alınması talebinde bulundukları yorumu yapılıyor.

 

CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler