YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunan basınında SYRIZA zaferi
Yunan basınında SYRIZA zaferi
21 Eylül 2015 15:17
Yunan basını, SYRIZA'nın zaferini "halkın Çipras'a ikinci bir fırsat tanıması" şeklinde değerlendirdi.

Yunan basınında, Yunanistan’da dün düzenlenen erken genel seçimlerden Aleksis Çipras liderliğindeki Radikal Sol İttifak (SYRIZA) Partisi'nin birinci parti olarak çıkması, ağırlıklı olarak, "halkın Çipras'a ikinci bir fırsat tanıması" şeklinde değerlendirildi. 

Katimerini gazetesi seçim sonucunu, "Çipras ve Kammenos'a ikinci kez hükümet kurma yetkisi" manşeti ile okuyucularına duyurdu.  

Haberde, Avrupa yanlısı yeni hükümetin Meclis'te 155 sandalyeye sahip olacağı ve önümüzdeki dönemde yeni hükümetin kemer sıkma önlemlerinin getirdiği "sancılı" yasaları uygulamaya koymasının beklendiği ifade edildi.  

Yeni Demokrasi (ND), PASOK ve To Potami partilerinin kendilerini Meclis'te ana muhalefet olarak gördüğü belirtilen haberde, erken genel seçim öncesi drahmiye dönüşü savunan ve SYRIZA'dan ayrılanların kurduğu Laiki Enotita (Halk Birliği) Partisi'nin yüzde 3 seçim barajını aşamayarak Meclis'e giremediği belirtildi. 

"Çipras'ın net zaferi" manşetini atan Ethnos gazetesinin haberinde ise Çipras'ın "siyasi sahneye hakim olduğu" kaydedildi. 

Haberde, kamuouyu yoklamalarının "karamsar" tahminlerine rağmen SYRIZA'nın seçimin galibi olarak çıktığı ve bir önceki seçimlere göre 4 sandalye kaybıyla yine zafer kazandığı ifade edildi. 

Efimerida ton Sindakton gazetesi de "SYRIZA yüzde 35,53 ile yine galip" manşetli haberinde, "yeni Meclis'te hiçbir partinin avrodan çıkmayı arzu etmediğini" yazdı. 

Haberde, seçimlere girmeden önce bölünen SYRIZA'nın yine de büyük bir zafer kazandığı ifade edilerek, Çipras'ın bu seçimlerde aldığı oy oranında sadece yüzde 0,8'lik bir düşüş yaşandığı kaydedildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler