YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunan Bakan'dan Kardak krizi itirafı
Yunanistan ile Türkiye'yi savaşın eşiğine getiren Kardak kayalıkları krizi sırasında görevde bulunan dönemin Dışişleri Bakanı Pangolos "Türkler'in gücü bizden tabi ki daha üstündü. Eğer savaş olsaydı, bizim tarafımızda analar ağlayacaktı" dedi.
Yunan Bakan'dan Kardak krizi itirafı
17 Haziran 2016 / 15:56 Güncelleme: 17 Haziran 2016 / 16:02

Yunanistan ile Türkiye'yi savaşın eşiğine getiren Kardak kayalıkları krizi sırasında görevde bulunan dönemin Dışişleri Bakanı Thedoros Pangolos'tan 20 yıl sonra şaşırtan bir itiraf geldi.

Pangalos, o dönemde ABD'nin Kardak krizi nedeniyle çıkabilecek bir savaşı durdurmak için iki ülkenin savaş sistemlerini bloke etmeye hazır şekilde kararlı olarak beklediğini söyledi.

"FÜZELER DENİZE DÜŞECEKTİ"

Yunanistan'da yayın yapan 'www.enikos.gr' internet sitesinin haberine göre SKAİ TV'deki 'Stroies' isimli programa katılan Yunanistan'ın eski Dışişleri Bakanı Thedoros Pangolos'tan 31 Ocak 1996 yılından Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan Kardak Kayalıkları krizine ilişkin önemli açıklamalar geldi.

Pangalos'un, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Richard Holbrooke'un Kardak krizinin yaşandığı o kritik 24 saatte, hayata geçirilen gizli operasyonu kendisine açıkladığını söyledi.

Pangolos, Holbrooke'nin kendisine ABD gemilerinin Türk ve Yunan gemilerini izlediğini ve elektronik olarak bloke edebilecek bir teçhizata sahip olduğunu söylediğini belirtip, "Yani iki ülkenin biri füze atmaya karar vermiş olsaydı, füzeler denize düşecekti. 1996 yılında Kardak'ta bulunan ABD gemileri olası savaşın önlenmesi için her iki tarafın da silah sistemlerini bloke etmeye hazır, kararlı bekliyordu" dedi.

"EĞER SAVAŞ OLSAYDI, BİZİM TARAFIMIZDA ANALAR AĞLAYACAKTI"

Olmayan bir donanma ile diplomasi yapmak zorunda kaldıklarını söyleyen dönemin Yunan eski Dışişleri Bakanı Pangalos, "Türkler'in gücü bizden tabi ki daha üstündü. Eğer savaş olsaydı, bizim tarafımızda analar ağlayacaktı" diye konuştu.

 

DHA

 // vatandaş
Nereden nereye o eski türkiye geride kaldı (ELHAMDULİLLAH)...
17 Haziran 2016 19:26
 // Rasim DUMAN
Evet, o donemde elimizde bulunan butun ucaklardaki İFF ( dost-dusman tanima ) sistemleri ( F-16 ve F-4'lerimiz dahil ), Yunan ucaklarini "dost" olarak tanimliyor ve o ucaklara fuze atisi yapamiyorduk. O gun neredeydik, bugun nerelere geldik... Artik en guclu elektronik harp sistemlerini biz yapiyoruz ve kimse de "bloke" edemiyor. Bilakis, biz bloke ediyoruz....
17 Haziran 2016 16:15
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler