YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunan askerinden komik slogan: "Kostantinopol’e gireceğiz"
Yunanistan'da bir grup askerin “Kostantinopol’e gireceğiz” sloganıyla yürümesi ülkeyi karıştırdı. Trajikomik olaydan Savunma Bakanı sorumlu tutuldu.
Yunan askerinden komik slogan: "Kostantinopol’e gireceğiz"
27 Mart 2015 / 14:49 Güncelleme: 27 Mart 2015 / 15:05

Yunanistan’ın Osmanlı Devleti’nden bağımsızlığını ilan edişinin 194’üncü yılının kutlamalarında Sualtı Afet Grubu’nun (OYK ) bazı üyelerinin “Kostantinopol’e gireceğiz” sloganı atmasıyla başlayan kriz derinleşiyor.

Öte yandan nüfusu İstanbul'dan az olan Yunanistan'ın, askeri gücünü Türkiye'yle karşılaştırınca söz konusu askerlerin sloganlarının ne denli trajikomik olduğu da ortaya çıkıyor. 

Hayalimiz Kostantinopol'e girmek

Sintagma Medyanı’nda düzenlenen geçit törenine katılan Sualtı Afet Grubu, “Hayalimiz Kostantinopol’e girmek, bayrağımızı yükseltmek ve marşımızı söylemek” diye slogan atmıştı.

Bu eski slogan, töreni izleyen bir grup tarafından alkışlansa da gerek iktidardaki Radikal Sol Kaolisyon (SYRIZA) gerekse muhalefetten tepki çekti. Hükümet Sözcüsü Gavriil Sakellaridis sloganı kınadı.

Cezasız bırakılması akıl almaz bir şey 

SYRIZA milletvekili Vasiliki Katrivanu da, ‘demokrasiye karşı doğrudan bir provakasyon‘ olarak değerlendirdi. Facebook hesabından bir mesaj paylaşan Katrivanu, “Bu davranışın cezasız bırakılması akıl almaz bir şey. Bu, ordunun bu faşistlerden temizlenmesi gerektiği ve hala aşırı sağcılar için güçlü bir hücre olduğunu hatırlattı” ifadelerini kullandı.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler