YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunan adalarındaki sığınmacı ve göçmenler geri gönderiliyor
Yunan adalarındaki sığınmacı ve göçmenler geri gönderiliyor
01 Nisan 2016 16:41
Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki sığınmacılara ilişkin anlaşmaya göre 4 Nisan'da başlayacak uygulama kapsamında 500 göçmenin yanı sıra az sayıda Suriyeli sığınmacının da Türkiye'ye geri gönderileceği bildirildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türkiye üzerinden Yunan adalarına geçen 500 kadar göçmen Midilli'den deniz yoluyla Dikili'ye gönderilecek. Suriyeli sığınmacılar ise tahsis edilen bir uçakla Türkiye'deki kamplara yerleştirilmek üzere Adana'ya taşınacak.

Pazartesi günü gönderilecek sığınmacı ve göçmenlerin, Yunanistan'da iltica başvurusu yapmayan sığınmacı ve göçmenler arasından seçileceği bildirildi.

Yunanistan'dan Türkiye'ye ilk grubun geri gönderilmesiyle AB ülkeleri de Türkiye'den sığınmacı alımına başlayacak. AB, sığınmacıları Türkiye'den almadan ikinci grubun geri gönderilme işlemine başlanmayacak.

Anlaşmaya göre, 20 Mart'tan sonra geçiş yapan ve adalardaki kayıt-kabul merkezlerinde tutulan sığınmacı ve göçmenlerin Yunanistan'a sığınma talebinde bulunma hakları var. Bu haklarını kullanmayanlar ise geri gönderilebilecek.

Yunanistan'da sığınma talebinde bulunanların durumları ise ayrı ayrı incelenecek. Avukat edinme hakları bulunacak ve eğer talepleri reddedilirse temyiz başvurusu yapabilecekler.

Bu aada, Yunan adalarında tutulan sığınmacı ve göçmenlerin geri gönderilebilmelerini düzenleyen yasa tasarısı Yunanistan meclisinde görüşülmeye başlandı. İltica işlemlerini hızlandırması amaçlanan düzenlemenin bu gece yasalaşması bekleniyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler