YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YPG'li teröristler Irak'a kaçtı
Suriye'de, terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD saflarında savaşan 51 terörist, örgütten kaçarak Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde bölgeye sığındı.
YPG'li teröristler Irak'a kaçtı
22 Haziran 2016 / 15:15 Güncelleme: 22 Haziran 2016 / 15:21

Suriye'de, terör örgütü PKK'nın uzantısı PYD saflarında savaşan 51 terörist, örgütten kaçarak Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde bölgeye sığındı.

Suriye Kürt Ulusal Konseyine (ENKS) bağlı Peşmerge kaynaklarından alınan bilgiye göre, örgütten ayrılan 51 kişilik grubun çoğunluğu, daha önce Suriye ordusundan ayrılmış Kürt askerlerden oluşuyor.

Gruptaki 5 kişinin Türkiye Kürtlerinden olduğunu belirten kaynaklar, bunların 2'sinin de saha komutanlığı  yaptığını ifade etti.

SİLAHLARIN ÇOĞU ABD YAPIMI

Irak sınırında bulunan Haseke iline bağlı Tel Kocer beldesinde PYD'den  ayrılarak Irak'ın Rabia beldesine geçen grubun, burada ellerindeki orta ve hafif  silahları ENKS güçlerine teslim ettikleri belirtildi. Silahların önemli bir  kısmının ABD yapımı olduğu öğrenildi.

Grubun PYD'den ayrılmalarına gerekçe olarak "örgütün Kürt halkın  iradesini temsil etmemesini ve rejimle iş birliği yapmasını" gösterdiklerini  aktaran kaynaklar, PYD'den ayrılan kişi ve grupların daha önce de kendilerine  sığındıklarını dile getirdi.

Suriyeli 12 Kürt partiyi bünyesinde barındıran ENKS, terör örgütü  PYD'ye ve onun otokratik politikasına yönelik muhalefetiyle biliniyor. ENKS,  Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonunda (SMDK) 11 üyeyle temsil  ediliyor.

PYD taraftarları, nisan ayında ENKS'nin Haseke'deki ofislerine  saldırmış ve yakma girişiminde bulunmuş, bazıları da PYD tarafından kapatılmıştı.  ENKS'ye bağlı Peşmerge güçleri, PYD'nin bölgeye hakim olmasının ardından IKB  topraklarına sığınmıştı.

 // adl
Kaçmak değil orada yuvalanmak için kaçış süsü vermislerdir...
22 Haziran 2016 18:12
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler