YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YPG güçleri Irak'a mı geçti?
YPG güçleri Irak'a mı geçti?
02 Ağustos 2014 23:53
Suriye Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Güçleri'nin (YPG), IŞİD militanlarıyla çatışan peşmerge güçlerine destek için sınırdan Irak'a geçtiği ileri sürüldü.

YPG'nin Resmi Sözcüsü Polat Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, silahlı güçlerinin, Tilkoçer-Rabia sınırından Irak'ın Kürt bölgesine geçerek, peşmergeyle IŞİD'e karşı konuşlandırıldığı iddiasında bulundu.

Can, "Irak'ta, IŞİD militanlarıyla çatışmalardan sonra büyük bir güvenlik boşluğu oluştu. Bu boşluğu doldurmak amacıyla girdik. Bizim için Rojava veya Kürdistan bölgesini korumak arasında fark yoktur" dedi.

YPG güçlerinin önemli bir kısmının, Musul'un Rabia nahiyesinde mevzilendiğini aktaran Can, bazı silahlı unsurları da Kürt bölgesinin içlerine gönderdiklerini ifade etti. Can, IŞİD'in saldırılarından ve kirli politikalarından Kürtlerin kurtulması için hem Suriye'de hem de Irak'ın Kürt bölgesinde savaşmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Öte yandan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, YPG güçlerinin, Irak'a geçişini yalanladı.

Yaver, "YPG güçlerinin, Rabia'ya geldiği haberi doğru değildir. Suriye'den tek bir YPG militanı, Kürdistan bölgesine geçmiş değildir. Bu yönde bir talebimiz olmadığı gibi böyle bir ihtiyacımız da yoktur" diye konuştu.

 

AA

Etiketler: , , , ,
01:02
 // SARMAL ALEM
Işid militanları demek o yüzden İstanbul'da HDP ve halka saldırmış. Ey hükümet! İşid militanları İstanbulda nasıl bu kadar rahat terör estiriyor? Gerçi bu militanların BBP li olduğu şüphesini de taşıyorum ama görüntü Işid olarak lanse ediliyor gibi. Her ne ise... Emniyet bu militanların peşini bırakmamalıdır. Etraf ışıd militanı kaynıyor. Mit uyuyor mu ne?...
03 Ağustos 2014 01:02
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler