YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YouTube ve Twitter paylaşımlarına gözaltı
YouTube ve Twitter paylaşımlarına gözaltı
17 Mayıs 2014 05:42
İspanya, Twitter ve YouTube’da siyasetçinin öldürülmesini öven tweetler atan ve kutlayan video yayınlayan iki kişiye soruşturma başlattı.

Türkiye’de sosyal paylaşım siteleri You Tube ve Twitter’da yer alan video, fotoğraf ve yazılar nedeniyle getirilen kısıtlamalar tartışılırken İspanya’da iki kişi bir iki sitedeki paylaşımları nedeniyle gözaltına alındı.

“Siyasetçilerin öldürülmesi gerektiği” mesajları nedeniyle iki kişi yakalandı. Çıkarıldıkları mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar. Leon kentinde öldürülen İsabel Carrasco adlı kadın siyasetçi için “siyasetçilerin öldürülmesi gerektiğini” savunan tweetler atan 19 yaşında bir genç gözaltına alınarak, mahkemeye sevk edildi. 600 takipçisi bulunduğu hesabından, “politikacıların AK-47 tipi bir tüfekle öldürülmesi gerektiğini” savunan gencin evine baskın düzenleyen jandarmanın, bir diz üstü bilgisayar, beş usb, üç hard disk ve beş hafıza kartı ile bir cep telefonuna el koyduğu bildirildi. Mahkemeye çıkarılan genç için tutuksuz yargılanma kararı verildi. Şartlı olarak serbest bırakılan gencin, periyodik olarak mahkemeye giderek ilçede bulunduğuna dair imza atmak zorunda olduğu bildirildi. Öte yandan Jerez de Frontera kentinde de başka bir genç Youtube’da bir video yayınlayarak öldürülen siyasetçinin kutlamasını yaptığı gerekçesi ile gözaltına alınarak şartlı salıverildi.

ETA ve ırkçılığa sıkı takip

İspanya’da son dönemlerde Twitter ve Facebook’a karşı yayımlanan içeriklerle bağlantılı kontroller artırılırken, daha önce de ırkçılığı teşvik eden ve ETA sempatizanlığı yapan mesajlar yayınlayan bazı kişilere yönelik birbirinden bağımsız soruşturmalar başlatılmıştı. 

 

STAR

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler