YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yolsuzluk davaları yüzünden halkın 'Bay Yüzde 10'
Yolsuzluk davaları yüzünden halkın 'Bay Yüzde 10'
Yolsuzluk davaları yüzünden halkın 'Bay Yüzde 10'
07 Eylül 2008 / 10:07 Güncelleme: 07 Eylül 2008 / 00:00

Pakistan'da, Müşerref'i istifaya zorlayan parlamento yeni lideri için dün oy kullandı. Butto'nun eşi, yolsuzluk davaları yüzünden halkın 'Bay Yüzde 10' dediği Asıf Zerdari yeni devlet başkanı seçildiPakistan'da suikaste kurban giden eski Başbakan Benazir Butto'nun eşi Asıf Ali Zerdari, yeni devlet başkanı seçildi. Eski lider Pervez Müşerref'in, muhalefetin baskısı sonucu istifa etmesinin ardından Zerdari, parlamento ve eyalet meclis üyeleri tarafından devlet başkanı seçilerek Pakistan'da Müşerref sonrası yeni dönemi başlattı. Zerdari'yi aday gösteren iktidardaki Pakistan Halk Partisi'nin parlamento ve eyalet meclislerinde toplam 375, eski Başbakan Navaz Şerif'in lideri olduğu Pakistan Müslüman Birliği-Navaz partisinin ise 274 oy desteği bulunuyor. Müşerref, 18 Ağustos'ta istifa etmiş, yeni cumhurbaşkanı seçilinceye kadar Pakistan Senatosu Başkanı bu görevi vekaleten üstlenmişti. Müşerref, geçen yıl Butto, Zerdari ve diğer Pakistan Halk Partisi liderlerinin ülkeye dönmesi için af çıkarmıştı.


ÜLKEYİ 5 YIL YÖNETECEK


Pakistan anayasasına göre federal meclis ile birlikte 4 eyalet meclisinde salt çoğunluğu sağlayan aday 5 yıllık dönem için devlet başkanlığı koltuğuna oturacak. Zerdari, ülkenin cumhuriyete geçtiği 1956'dan beri bu göreve gelen 11. cumhurbaşkanı oldu.


Zerdari'nin diğer rakipleri ise Navaz Şerif'in Partisi Pakistan Müslüman Birliği-Navaz tarafından aday gösterilen Saiddüzzaman Sıddıki (72) ve Müşerref yönetimini destekleyen Pakistan Müslüman Birliği tarafından aday gösterilen Hüseyin Seyid (71) idi.


Akıl sağlığı yerinde mi?


Son 20 yılının 11'ini hapishanede geçiren Pakistan'ın yeni Devlet Başkanı Asıf Zerdari'nin, içerdeyken uğradığını iddia ettiği işkenceler yüzünden akıl sağlığını kısmen kaybettiği iddia ediliyor. İngiliz Telegraph gazetesi daha önce psikolojik rahatsızlık, bunama ve ağır depresyon teşhisi konan Zerdari'nin geçtiğimiz yıllarda akıl sağlığındaki problemler nedeniyle tedavi gördüğünü yazmıştı.


Cinayetten hüküm giydi


Eşi Benazir Butto suikasta kurban gittikten sonra siyasi arenada çıkış yapan Zerdari (53), Sindh eyaletinde toprak sahibi bir ailenin oğlu olarak doğdu. Eşinin 1990'lardaki 2. kabinesinde bakanlık yapan Zerdari, 1999'a kadar senatördü. Yolsuzlukla suçlanan ve "Bay Yüzde 10" lakabı takılan Zerdari, yolsuzluk ve cinayet suçlamasından 11 yıl yattı. Zerdari, 2004'te kefaletle serbest bırakıldı. Butto'dan üç çocuğu bulunuyor. YENİŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler