YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldü
Yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldü
Yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldü
18 Nisan 2008 / 13:22 Güncelleme: 19 Nisan 2008 / 00:00

Hollanda Genelkurmay Başkanı'nın oğlu Afganistan'daki bir bombanın patlaması sonucu öldü.


Türkiye'de her şehit haberinden sonra şu soru sık sık sorulur: Şehitlerimiz neden hep fakir fukaranın ve  kırsal kesimde yaşayan ailelerin çocukları oluyorr? Neden hep erlerimiz hain teröre hedef oluyor? 


TSK'da üst düzey komutanların çocuklarını askere alımında usülsüzlük yapıldığı iddiaları ortalıkta dolaşır.


Avrupa'da ise bu tür şaibelere fırsat bırakmayacak şekilde üzt düzey yetkililerin çocukları savaşın en şiddetli olduğu böygelere askerlik görevini yapmaya gidebiliyor. Bunlardan biri  İngiliz Kraliyet Ailesi Üyesi Prens Harry, askerliğinin büyük bir bölümünü Afganistan'da gerçekleştirdi. Hollanda da ise Genelkurmay Başkanı'nın oğlu Afganistan'daki bir patlamada hayatını kaybetti.  Hollanda ordusu  Afganistan'da bir patlamada ölen 2 Hollandalıdan birinin, dün Genelkurmay Başkanlığı görevine getirilen Korgeneral Peter van Uhm'un oğlu olduğunu açıkladı.
        


Açıklamada, yola yerleştirilen bombanın infilakıyla ölen askerlerden birinin 22, diğerinin 23 yaşında olduğu belirtildi. Saldırıda, 2 askerin de yaralandığı belirtildi.
        


Afganistan'da şu ana kadar ölen Hollandalı asker sayısı 16 oldu. Hollanda hükümeti, geçen ocak ayında görev süresi dolan eski Genelkurmay Başkanı Dick Berlijn'in (57) yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Peter van Uhm'un atanmasını kararlaştırmıştı. Korgeneral Peter van Uhm (52), dün Lahey'de düzenlenen törenle Genelkurmay Başkanlığı görevine başlamıştı.
        


Hava Kuvvetlerinden gelen Dick Berlijn'den boşalan göreve getirilen Korgeneral Peter van Uhm, 1983 yılında Lübnan'da ve 2000-2001 yıllarında Bosna-Hersek'te görev yapmış, 2005 yılında da Kara Kuvvetleri Komutanlığına getirilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler