YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yine uçak kazası: 158 ölü
Yine uçak kazası: 158 ölü
22 Mayıs 2010 07:57
Hindistan'da inişe geçtiği sırada pisti ıskalayarak yere çarpan yolcu uçağında, 158 kişi hayatını kaybetti...

Hindistan'ın Mangalore havaalanında pisti ıskalayarak yere çarpan Air India Express havayolu şirketine ait uçakta toplam 166 kişi olduğu ve uçakta bulunanlardan 8'inin sağ kurtulduğu bildirildi.

Air India Express yetkilisi Jitender Bhargava, Dubai'den kalkan Boeing 737-800 tipi uçakta, 6'sı mürettebat toplam 166 kişi bulunduğunu açıkladı. Şirketin başka bir yetkilisi Anup Srivastava da, kazadan yaralı kurtulan 8 kişinin hastanelerde tedavi altına alındığını duyurdu.

Hintli yetkililer uçakta önce 163'ü yolcu 9'u mürettebat 172 kişinin bulunduğunu, daha sonra ise 169 kişi taşıdığı sanılan uçaktan sadece 6 veya 7 kişinin sağ kurtulduğunu açıklamışlardı.

Kazadan sağ olarak kurtulan Pradeep adlı bir kazazede, CNN-IBN televizyonuna yaptığı açıklamada, uçağın yere yumuşak bir şekilde dokunduğunu, ancak 15 saniye sonra titremelerle sallanarak 2 parçaya ayrıldığını söyledi.

Uçakta önce küçük bir yangın çıktığını anlatan Pradeep, daha sonra meydana gelen şiddetli bir patlamayla alevlerin büyüdüğünü belirtti.

Kazanın ardından 4 kişiyle birlikte uçaktan bir çukura atlayarak kurtulan Pradeep, elinden yaralandığını ayrıca bacaklarında yanıklar bulunduğunu kaydetti.

Kazadan kurtulan Abdul Puttur adlı diğer bir kazazede de, yine aynı televizyona yaptığı açıklamada, enkaz haline gelen uçaktan atlayarak kurtulduktan sonra uçakta mahsur kalan iki yolcuyu daha çekerek kurtardığını anlattı.

BAŞBAKAN SİNGH'DEN TAZİYE

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh kazanın ardından yaptığı açıklamada kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye dileklerini iletirken, ölenlerin ailelerine tazminat ödeneceğini söyledi.

Boeing uçak şirketinden yapılan açıklamada ise, Hindistan hükümetinin yapacağı kaza soruşturmasına teknik destek vermek amacıyla bir ekibin Hindistan'a gönderileceği duyuruldu.

Kaza hakkında değerlendirmelerde bulunan havacılık uzmanları, uçakların, oldukça düz bir sathı olan ve bir vadide sona eren kazanın meydana geldiği uçak pistine, düzgün bir şekilde iniş yapmamasının sorun yaratacağına işaret etti.

Asıf adlı uzun süre hava trafik kontrol görevlisi olarak çalışmış bir uzman da, Air India Express'in düz sathı olan uçak pistlerinde sadece 1000 saatlik uçuş deneyimi olan pilotlara çalışma izni verdiğini belirtti. Son zamanlarda Air India'nın yabancı ülkelerden pilot kiralamaya başladığını ve bu yabancı pilotların uçuş pistinin bu özel durumunu bilemeyeceklerini kaydeden Asıf, kazaya bunun neden olabileceğine dikkati çekti. (A.A.)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler