YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yine kınamaktan öteye gidemediler...
BMGK 9 yılda ilk kez Myanmar konusunda ortak bir açıklama üzerinde uzlaşarak, Arakan'da şiddete bir an önce son verilmesi gerektiğini bildirdi.
Yine kınamaktan öteye gidemediler...
14 Eylül 2017 / 00:20 Güncelleme: 14 Eylül 2017 / 00:21

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Myanmar'daki Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddet olaylarını görüşmek üzere kapalı oturumda toplandı. 

BMGK'nın eylül ayı dönem başkanlığını yürüten Etiyopya'nın BM Daimi Temsilcisi Tekeda Alemu, konseydeki toplantı sonrası gazetecilere açıklamada bulundu.

Alemu, "BMGK, güvenlik güçlerinin sivillere yönelik aşırı güç kullanımından endişeli ve sivillere yönelik saldırıları kınadı. Konsey, Arakan'daki şiddete bir an önce son verilmesi, gerginliğin azaltılması ve sivillerin korunması çağrısında bulunuyor." dedi. 

9 YILDA İLK ORTAK AÇIKLAMA

BMGK'nın Bangladeş'in Arakanlı Müslümanlara kapısını açmasını ise memnuniyetle karşıladığını belirten Tekeda Alemu, Myanmar hükümetine insani yardımların sağlanması konusunda BM ve diğer yardım kuruluşları ile iş birliği çağrısı yaptı.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft ise "BMGK, 9 yıl sonra ilk kez Myanmar konusunda ortak bir açıklama üzerinde uzlaştı." diye konuştu.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre, şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısı 370 bine ulaştı.

aa
 // asım bayrak
bu teşkilatın varlık amacı bu. başka bir şey beklemek abesle iştigal. Yüzlerce örneğine dünya şahit....
14 Eylül 2017 10:20
f
 // Kacık Akıllı
Bunlara göz yumanları ALLAH helak etsin soylarını kurutsun o avrupanın Ne yaparsanız yapın İslamın büyümesine engel olamayacaksınız......
14 Eylül 2017 01:49
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler