YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yine bir Acem oyunu: Seni başkan yaptırmayacağız
İran'ın PKK'yı perde arkasından destekleyen haber ajansı IRNA, Türkiye analizinde, "Erdoğan'ı başkan, Türkiye'yi lider ülke yaptırmayacağız" dedi.
Yine bir Acem oyunu: Seni başkan yaptırmayacağız
25 Ağustos 2015 / 11:24 Güncelleme: 25 Ağustos 2015 / 11:39

ABD ile vardığı nükleer anlaşmayla bir “özgüven patlaması” yaşayan İran, bölgesel rakibi olarak gördüğü Türkiye’ye karşı çok sinsi bir politika izliyor.

Terör örgütü PKK’ya dahi destek veren İran, resmi internet sitesinden “Türkiye bölgesel güç, Erdoğan Başkan olamayacak” yorumları yayımlatıyor.

rs1-415.jpg

Bugüne dek Türkiye’ye karşı söylemlerinde ketum olan İran, ABD ve Batı ülkeleriyle vardığı nükleer anlaşmadan cesaretle bölgesel yayılmacı politikasını açıktan yürütmeye başladı.

Washington’un konjonktürel desteğini arkasına alan “Molla rejimi”, tehditkar tutumunu artık gizleme gereği duymuyor. Türkiye’ye karşı Suriye’nin kuzeyindeki Kürt oluşumunu ve terör örgütü PKK’yı desteklerken, Kuzey Irak’taki Türk etkisini kırmak için de anti-Barzani’ci akımı körüklüyor. İran rejiminin bu tutumu 23 Ağustos’ta, İran resmi haber ajansı İRNA’da yayımlanan bir analizde somutlaştı.

rs2-114.jpg

Tek bölgesel lider İran'mış

Analize göre Ortadoğu’da tek bir lider ülke var, o da İran. İddiaya göre Türkiye Suudilerin bile desteğini alamayacak çünkü Suudiler Yemen ile meşgul.

Analize bakılırsa, İran’a göre Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’la beraber İran’a rakip olmaya çalışıyor ama bu boş bir çaba.

İddiaya göre Erdoğan’ın erken seçim çağrısı hiçbir işe yaramayacak ve Erdoğan başkan olamayacak. Kürtlere karşı Kürt olmayan milliyetçiler bile ona destek vermeyecek. Sonuçta Türkiye, Suriye’de de hükümeti deviremeyecek ve asla Ortadoğu’da önemli bir rol oynayamayacak!

Suruç ve İncirlik iftirası

İran resmi haber ajansı İRNA'daki analizde Rusya ile anlaşan İran’ın Suriye sorununa barışçı bir çözüm önerdiği ama devam eden çatışmaların buna engel olduğu iddia edildi.

Dahası İran, Suruç saldırısını DAEŞ’in yaptığı iddiasının da yalan olduğunu öne sürdü. Tahran, Ankara’nın bu saldırıyı Suriye’nin içişlerine karışmak için bizzat kendisinin düzenlediği iftirasını attı.

İran, Ankara'nın İncirlik üssü'nü DAEŞ'le değil PKK ile mücadele için açtığı iddiasında da bulundu. 

rs3-046.jpg

 

AKŞAM

dansöz elbisesini özlediler galiba
 // itikati bozuk takkiyeciler
mubarek yavuz sultan selimin kendisi yoksa torunlari var ALLAH´IN (cc) izniyle haberin ola molla...!...
25 Ağustos 2015 Salı 19:15
 // mustafa
zaten siyasi olarak gavura artislik yapıyor. etrafinda müslüman kanı dökülürken, kafirlere tek mermi sıkmayan İran. ..
8 sene irak´ta kan döktü, 5 yıldır suriyeye asker gönderip kan döküyor. yemen de husi lere silah veriyor, gene müslüman kani döküyor.
söz konusu İsrail olunca, hamasa "manevi" destek veriyor....
25 Ağustos 2015 16:31
 // Rasim DUMAN
Bati dunyasi, nukleer hususunda İran'a nicin mulayim davrandi dersiniz? Cunku İran'a, Turkiye'nin onunu kesme vazifesi verildi. Bolgenin iki buyuk gucu birbirine dusurulecek ve aradan İsrail siyrilacak... Dogrusu İran da bu rolu "sadikane" oynuyor. İran'a karsi, Azerbaycan kartini etkili bir sekilde oynamamiz gerekiyor. Daha baska "etkili" kartlarimiz da var; herkes musterih olsun....
25 Ağustos 2015 13:27
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler