YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Çipras ile görüştü
Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Çipras ile görüştü
18 Temmuz 2016 06:46
Başbakan Binali Yıldırım'ı telefonla arayan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye'de kalkışmaya katılan ve helikopterle Dedeağaç'a kaçan askerlerin iadesine ilişkin sürecin başlatıldığını bildirdi.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Çipras ile telefonda görüştü.

Görüşmede Çipras, Yıldırım'a, "15 Temmuz akşamı Türkiye'nin anayasal düzenine karşı girişilenkalkışma eyleminin akim bırakılması" nedeniyle Türk halkını ve hükümetine tebrik ettiklerini iletti. 

Türkiye'de anayasal demokratik rejimin ve istikrarın muhafazasının tüm bölge için öneminin idrakinde olduklarını vurgulayan Çipras, Yunanistan halkı ve hükümeti adına desteklerini ifade etti. 

Başbakan Yıldırım da, demokrasiye ve milli iradeye karşı silahlı kuvvetler içinde yer alan bir grup tarafından gerçekleştirilen kalkışmanın başarısızlıkla sonuçlandığına ve demokrasinin kazandığına işaret etti.

- Dedeağaç'a kaçanlar hakkında iade talebi 

Bu süreçte Yunanistan hükümetinin duyarlılığı ve desteği için teşekkürlerini ileten Yıldırım, görüşmede ayrıca kalkışmaya katılan ve beraberlerindeki helikopterle Dedeağaç'a kaçanların en kısa zamanda Türkiye'ye iadesi talebini dile getirdi. 

Yunanistan Başbakanı Çipras, hükümetinin, bu şahısların iadesine ilişkin süreci başlattığını bildirdi. 

Görüşmede, Türkiye ile ilişkileri yakın tutma arzusunda olduğuna dikkati çeken Çipras, ikili ve Kıbrıs dahil olmak üzere bölgesel konularda işbirliğine hazır olduğunu bildirdi.

Bunun üzerine bu düşünceyi paylaştığını belirten Başbakan Yıldırım, her konuda işbirliği ve istişareyi geliştirme iradesinde olduğunu, bu çerçevede öncelikle gündemde bulunan çeşitli projelerin bir an evvel sonuçlandırılması arzusunu ifade etti. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler